› Kultura i Rozrywka
15:38 / 06.02.2019

30. rocznica obrad Okrągłego Stołu. Czy jarociniacy pamiętali tę datę? [WIDEO]

30. rocznica obrad Okrągłego Stołu. Czy jarociniacy pamiętali tę datę? [WIDEO]

Jarocin. Dzisiaj przypada 30. Rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Zapytaliśmy mieszkańców Jarocina czy pamiętają, co wydarzyło w 1989 roku i z czym kojarzy im się to wydarzenie.

 

 

6 lutego 1989 roku w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu. Porozumienia tam zawarte przyczyniły się nie tylko do upadku komunizmu, ale także do przemiany politycznej w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej.

 

- Obrady Okrągłego Stołu były rezultatem negocjacji podjętych przez władze komunistyczne z częścią opozycji w połowie sierpnia 1988 r., w sytuacji narastającej fali strajków i protestów społecznych. 31 sierpnia 1988 r. w Warszawie doszło do pierwszego od wprowadzenia stanu wojennego oficjalnego spotkania pomiędzy szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych gen. Czesławem Kiszczakiem a Lechem Wałęsą, z udziałem bp. Jerzego Dąbrowskiego i sekretarza KC PZPR Stanisława Cioska - czytamy w oficjalnym komunikacie PAP.

 

Postanowiliśmy zapytać naszych mieszkańców czy kojarzą dzisiejszą datę i czy pamiętali, co wydarzyło się 6 lutego 1989 roku. Zobacz sondę uliczną poniżej. 

 

- Dobrze się stało, że ten okrągły stół był. Zdania były podzielone, ale dobrze, że jedna i druga strona potrafiła się dogadać - mówi nam jedna z mieszkanek Jarocina.

 

Pamiętaliście o 30. rocznicy tego wydarzenia? A może sami w jakiś sposób wspominacie ten dzień? Dajcie znać w komentarzach co uważacie na ten temat.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AMOBI - Akademia krasnali