› Aktualności
12:00 / 07.09.2018

Bardzo aktywny weekend. Zobacz, co masz do wyboru

Bardzo aktywny weekend. Zobacz, co masz do wyboru

fot. Lidia Sokowicz

Koncert, Babi Targ, kiermasz książek dla dzieci, czytanie "Przedwiośnia", wyprawa rowerowa śladami powstańców, maraton - to wszystko czeka na mieszkańców Ziemi Jarocińskiej w najbliższy weekend.

 

R E K L A M A

 

W tygodniu zaplanowano m.in. kolejne spotkanie poświęcone cukrzycy. Można się też wybrać do biblioteki po wejściówkę na spotkanie z Navalem. Na nowych słuchaczy czeka też Uniwersytet Trzeciego Wieku. Kino "Echo" na ostatnie seanse zaprasza w weekend. W dniach 10-13 września w placówce trwać będzie remont.   

 

Wieczór z muzyką filmową

Na wieczór z muzyką filmową Hansa Zimmera zarejestrowaną podczas zeszłorocznego koncertu w Pradze, zaprasza w piątek 7 września Kawiarnia Filmowa w Jarocinie. Wraz z orkiestrą i ich muzyką przeniesiemy się w świat akcji największych światowych hitów kinowych m.in. „Gladiator”, „Mroczny rycerz”, „Piraci z Karaibów”, „Król Lew” i „Incepcja”. Początek retransmisji na tarasie o godz. 20.00. Wstęp wolny.

Jarocińskie Latające Kompanie Rowerowe wyruszą w drogę

Pierwsza z trzech wyprawy do miejscowości, w których Jarocińska Latająca Kompania brała udział w bitwach Powstania Wielkopolskiego, odbędzie się w najbliższą sobotę 8 września. Trasa o długości ok. 116 km będzie wiodła po okolicach Leszna (Lipno - Kąkolewo - Pawłowice). Ze wszystkich miejscowości zostanie przywieziona ziemię z pól bitew, która następnie zostanie złożona w urnie w parku Gorzeńskiego w Jarocinie. Dodatkowo z każdej trasy powstanie film. Na uczestników czeka pamiątkowy medal oraz koszulka. Chęć udziału prosimy zgłaszać na naszym profilu facebook lub na adres rowelovejarocin@gmail.com. Udział jest bezpłatny, a liczba miejsc - ze względów organizacyjnych - ograniczona

Czyszczenie szaf okazją do zakupów

W sobotę 8 września Kawiarnia Filmowa zaprasza na drugą edycję Babiego Targu, na którym będzie można pozbyć się nienoszonych ubrań, butów czy dodatków, ale również uzupełnić swoją garderobę o nowe zdobycze. Stoiska będą ustawione na parkingu PKO i tarasie Kawiarni Filmowej. Kiermasz zaplanowano w godz. 12.00-16.00. Po zakończeniu Babiego Targu można będzie obejrzeć film o życiu sławnego projektanta Aleksandra McQueena.

Narodowe Czytanie z Wielkopolskim Śpiewaniem

W sobotę 8 września Jarocin po raz kolejny włączy się w Narodowe Czytanie. Akcja zostanie połączona z innym wydarzeniem - Wielkopolskim Śpiewaniem, organizowanym co roku 1 października z inicjatywy nieżyjącego już prof. Stefana Stuligrosza. Na jarocińskim rynku, od godz. 18.00 można będzie usłyszeć fragmenty „Przedwiośnia”, które będą przeplatane piosenkami patriotyczno-niepodległościowymi. Każdy uczestnik otrzyma śpiewnik. Na rynku będą obecni członkowie dwóch chórów - „Wiecznie Młodzi" i „Barwickiego”, a przygrywać będzie Leszek Świderski. Dodatkowo będzie można, za darmo, stworzyć patriotyczną torbę na zakupy wykorzystując szablony z motywem orła lub herbem Jarocina.

Podróż drezyną i warsztaty fotograficzne

Wrześniowe jazdy z Jarocińską Koleją Drezynową rozpoczną się w sobotę 8 września na stacji Brzostów Wlkp. W godz.11.00-16.00 można będzie podróżować na odcinku Brzostów Wlkp.- Góra - Brzostów Wlkp. W programie przewidziano m.in. spotkanie z Józefem Lumą - pasjonatem, który opowie o tym, jak zrobić dobre zdjęcie (godz.11.00-13.00) oraz poczęstunek. Chętni będą mogli wziąć udział w plenerze. Najlepsze zdjęcia wykonane podczas całego wydarzenia zostaną wydrukowane i wystawione w Bibliotece "Pod Ratuszem"i JOK-u. Koszt przejazdu wynosi 5 zł (bilet ulogowy) i 10 zł (normalny). Projekt został dofinansowany ze środków gminy Jarocin.

Koncert i festyn na zakończenie maratonu

Stowarzyszenie RockRun Jarocin zaprasza do wzięcia udziału w Rock Runie, który odbędzie się w niedzielę 9 września. Oficjalne rozpoczęcie odbędzie się o godz. 12.00 na stadionie Jarocin Sport. Wydarzenie rozpocznie się wspólną rozgrzewką na płycie głównej stadionu. Ceremonię otwracia zawodów zaplanowano na godz. 12.00. Następnie: o godz. 12.15 - start biegu, godz. 12.20 - start RockRun Junior, godz. 12.50 - finisz pierwszych biegaczy, godz. 15.15 - finisz ostatnich biegaczy na dystansie półmaratonu, godz. 15.30 - ceremonia wręczenia nagród. W godz. 11.30 - 16.00 odbywać się będą imprezy towarzyszące biegowi RockRun Jarocin. Na zakończenie biegu zostanie zorganizowany piknik rodzinny. Od godz. 16.30 z płyty sztucznego boiska będą wznosiły się na wysokość 30 m balony na uwięzi z Leszczyńskiego Klubu Balonowego. Jednorazowo do kosza będą mogły wsiąść trzy osoby, aby przez kilka minut podziwiać panoramę Jarocina. O godz. 20.00 na parkingu przed Aquaparkiem w Jarocinie rozpocznie się koncert Sebastiana Riedla - syna legendarnego wokalisty Dżemu, który wystąpi wraz ze swoim zespołem Cree. Wydarzenia te będą zapowiedzią motywu „Riedel”, który będzie dominował podczas przyszłorocznego Jarocin Festiwalu. Jako support, o godz. 19.00 zagra jarociński zespół „Ostatnia Szansa” - laureaci Festiwalu Piosenki Młodzieżowej „Śpiewaj i walcz”. W 2019 roku przypada 25. rocznica śmierci Ryszarda Riedla. W związku z tym Sebastian Riedel i zespół Cree postanowili upamiętnić twórczość legendarnego wokalisty zespołu Dżem Ryszarda Riedla programem „Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu”, który jarociniacy będą mogli usłyszeć podczas koncertu organizowanego na parkingu przed aquaparkiem w niedzielę 9 września, dwa dni po 62. urodzinach Ryśka. Wstęp wolny.

Targi książek dla dzieci ze zbiórką dla Malwinki

Stoiska znanych wydawnictw, klasyczne polskie animacje i najsłynniejsi dziecięcy detektywi, spotkanie z autorką niezwykłych historii o Jarocinie - to tylko niektóre z atrakcji Targów Książki Dziecięcej, które w niedzielę 9 września w godz. 13.00-17.00 zagoszczą przy ul. Gołębiej w Jarocinie. Pokaz animowanych bajek zaplanowano w godz. 13.00-14.00. Od godz. 14.30 będzie można porozmawiać z Reginą Gruchalską - autorką i ilustratorką, a na koniec - od godz. 15.30 - obejrzeć film „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Cienie nad Valleybe”. Osoby, które chciałyby sprzedawać książki więcej informacji znajdą na stronie: www.jarocin21.pl. W czasie imprezy będzie też prowadzona kwesta na rzecz Malwinki Grabarek z Goliny, która potrzebuje pieniędzy na leczenie i rehabilitację. 9-latka zmaga się z guzem mózgu, a w sierpniu wraz z mamą uległa poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu. Projekt Wielka Księga dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czwarta zbiórka krwi w Żerkowie

Po okresie wakacyjnym zapasy krwi są zawsze znacznie uszczuplone, dlatego Fundacja Zerknij Tu już po raz czwarty organizuje akcję w Żerkowie. W sobotę 8 września w godz. 8.30-12.30 można będzie oddawać krew na terenie szkoły podstawowej.

Wykład o cukrzycy

Powiatowe koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jarocinie zaprasza na pierwsze po wakacyjnej przerwie zebranie, które odbędzie się w środę 12 września. Spotkanie ze specjalistą - dr Hanną Byks w Centrum Socjalnym (ul. Wrocławska 39), rozpocznie się o godz. 15.30.

Koncert w Kontrapunkcie

Na wieczór w towarzystwie bluesa zaprasza w sobotę 15 września Klubokawiarnia Kontrapunkt w Spichlerzu Polskiego Rocka. Jako pierwsi zagrają znani już naszej publiczności - C Major Seven, a bluesowego podsumowania dokona Piotr Nowak Band. Jego lider współtworzył legendarne już grupy Blackout i Breakout. Prywatnie był przyjacielem Tadeusza Nalepy. Obecnie po wielu latach przerwy powrócił na scenę tym razem nie tylko jako basista ale także wokalista i kompozytor. Bilety w cenie 20-30 zł można nabyć w Kontrapunkcie. Dla czytelników będziemy mieć konkurs z piętnastoma biletami do wygrania. Warto śledzić papierowe wydanie "Gazety Jarocińskiej" oraz portal www.jarocinska.pl.

Naval o tajemnicach GROM-u

Gratka dla miłośników mocnej literatury faktu, militariów i Polskiej Jednostki Wojskowej GROM. W poniedziałek 17 września w sali kominkowej pałacu Radolińskich odbędzie się spotkanie autorskie z Navalem - operatorem najbardziej elitarnej polskiej jednostki, pisarzem, który pokazał czytelnikom sekrety związane z selekcją do GROM-u i realiami misji wojskowych. Podczas spotkania będzie można kupić książki autora i otrzymać autograf. Początek o godz. 17.00. Bezpłatne wejściówki do odbioru od 5 września w bibliotece głównej (pałac Radolińskich), Filii nr 1 „Pod Ratuszem” i JOK-u.

O reportażu - tym razem dla dzieci

O pisaniu o faktach i prawdziwych osobach, ale i postaciach fikcyjnych opowie najmłodszym jarocinakom Eliza Piotrowska, autorką i ilustratorką książek dla dzieci, która za swoje osiągnięcia pisarskie zdobyła szereg nagród, wyróżnień i nominacji. Napisała wiele utworów m.in.: „Alfabecik dla dzieci”, „Ortografia czyli heca, którą wszystkim się zaleca”, „Książeczka-wycieczka po miastach i miasteczkach”, „Bajka o drzewie”, „Ciocia Jadzia”, „Bajka o czasie”, a także cykl „Święci uśmiechnięci”. Zajmuje się też tłumaczeniami. Dzięki niej najmłodsi czytelnicy mogą zapoznać się z przygodami Tupcia Chrupcia. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 17 września w sali kameralnej kina Echo. Wstęp wolny. Początek o godz. 17.00. Eliza Piotrowska będzie gościć w naszym mieście w ramach projektu „Reportaż opowiada świat”, który został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

Inauguracja, wybory i nabór do JUTW

Inauguracja roku akademickiego 2018/2019 na Jarocińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w sobotę 29 września rozpocznie się o godz. 10.00 w JOK-u. W tym samym miejscu w środę 3 października odbędzie się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze (godz. 16.00). JUTW prowadzi też nabór nowych słuchaczy do wszystkich sekcji. Biuro czynne jest w każdy wtorek od godz.15.30 (JOK, sala 31). Informacje dotyczące działalności i planów uniwersytetu można znaleźć pod adresem www.jutw-jarocin.cba.pl.

KINO ECHO

"303. BITWA O ANGLIĘ"

Jest rok 1940. Władze i ludność Wielkiej Brytanii z rosnącym przerażeniem patrzą na inwazję niemieckiej armii na Europę. Rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której doskonale wyszkoleni i doświadczeni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAFu. Z pomocą przybywają doborowi polscy lotnicy: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić i Witold „Tolo” Łokuciewski. To weterani, którzy pragną walczyć w obronie swojej ojczyzny nawet poza jej granicami. Początkowa nieufność Brytyjczyków musi ustąpić wielkiemu szacunkowi, jakim Anglicy zaczynają darzyć polskich pilotów. Tak powstaje Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który okazał się być najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Bohaterom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów - to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.

7 września, godz. 15.00

"McQUEEN"

Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. Odważny i bezkompromisowy, McQueen zwykł mawiać: „Moje pokazy mody to sex, drugs and rock n’roll. Mają elektryzować. Wywoływać emocje. Szok i atak serca”. Skąd czerpał wielką wewnętrzną siłę, dzięki której podbił hermetyczny świat haute couture? Projektował dla brytyjskiej królowej i największych gwiazd, takich jak Rihanna czy Nicole Kidman. U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Jaką tajemnicę kryło jego życie? „McQueen” to oparta na faktach historia artysty – równie fascynująca, jak jego dzieła. Opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury.

8 września, godz. 16.00

"BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. CIENIE NAD VELLEBY"

Film powstał na podstawie szwedzkiej serii książek dla dzieci napisanych przez Martina Widmarka. Opowiada przygody dwójki dzieci - Lassego i Mai, którzy żyją w małym miasteczku Valleby i prowadząc swoje biuro detektywistyczne, pomagają komisarzowi policji rozwiązywać rozmaite zagadki.

9 września, godz. 15.30

Informacje dotyczące cen biletów i godzin seansów dostępne są [TUTAJ]. 

 

R E K L A M A
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M A