› Aktualności
11:19 / 09.01.2018

Będzie kurnik w środku wsi? Mieszkańcy Cielczy się zbierają

Będzie kurnik w środku wsi? Mieszkańcy Cielczy się zbierają

fot. Jakub Niewiada

Jarocin. Gmina Jarocin. Cielcza. Kurnik w Cielczy. Planowana budowa kurnika. Zebranie w sprawie kurnika.

R E K L A M A

Plany inwestycyjne jednego z mieszkańców Cielczy są powodem zwołania na dzisiaj zebrania wiejskiego w Cielczy.


- Ktoś chce pobudować kurnik w środku wsi. Mieszkańcy przyszli do mnie, żeby zwołać zebranie w tej sprawie - tłumaczy Julian Zegar, sołtys Cielczy.

Inwestycja, jak udało nam się dowiedzieć, ma powstać na działce między ulicami Jarocińską i Wąską w Cielczy. To niemal samo centrum miejscowości.

 

O pomyśle stało się głośno tuż przed nowym rokiem, kiedy do właścicieli sąsiadujących działek miała trafić informacja dotycząca planowanej budowy.

Inwestorami są mieszkańcy wioski, którzy prócz kurnika planują budowę dwóch silosów na paszę dla zwierząt.

 

- Myślę, że pozostali mieszkańcy mogą być niezbyt zadowoleni z tego pomysłu, bo trudno ukryć, że budowa tego w środku miejscowości jest pomysłem trochę kaskaderskim – ocenia Rajmund Banaszyński, mieszkaniec Cielczy i przewodniczący Rady Miejskiej w Jarocinie. - Dlatego mimo rozwieszonych ogłoszeń prosiłem sołtysa, żeby osobiście zaprosił tych państwa na nasze zebranie sołeckie.  

 

Zebranie odbędzie się na sali wiejskiej dzisiaj o godz. 19.00.

 [AKTUALIZACJA 14:06]

Udało nam się porozmawiać z pomysłodawcami budowy kurnika.

- Naszym pomysłem jest chów ekologiczny, a nie wielka ferma, bo taka informacja rozniosła się pocztą pantoflową i przez internet. To nie chodzi o 100 czy 200 tys. sztuk kur, trzymanych w klatkach, tylko chów ekologiczny, który jest większego rozmiaru hodowlą, taką jaką ludzie na wsi prowadzą w gospodarstwach. Docelowo chcemy trzymać 2 tys. sztuk kur w zamkniętym obiekcie z ogrodzonym wybiegiem. Od 15 lat siedzę w tej branży i wiem, że mieszkańcy nie mają się czego obawiać, to nie będzie emitowało przykrych zapachów, ponad to z czym mamy do czynienia na wsi. W Cielczy są przecież duże chlewnie, wszyscy wiedzą, jak to pachnie. Wiadomo, że przy takiej produkcji nie rozchodzi się zapach dezodorantów. Ale żyjemy przecież na wsi. Gdzie mam to postawić? W Jarocinie? W Poznaniu? Tutaj mamy ziemię i tu chcemy gospodarować - zapowiada.  

- Nie ukrywam, że jestem zbulwersowany tym, że sołtys nie poinformował mnie o dzisiejszym zebraniu. Cały czas nie mam zaproszenia.  Postaram się wziąć udział w tym spotkaniu i przedstawić nasz pomysł na to przedsięwzięcie.       

Będziemy na spotkaniu z naszą portalową kamerą. ZAPRASZAMY NA RELACJĘ

[19:20]

Na zebranie przyszło ponad 130 osób. Jest inwestor, a także sołtys i radny miejski. Trwa ożywiona dyskusja dotycząca między innymi ekologicznej produkcji jaj.

W przeprowadzonym głosowaniu wszyscy obecni na zebraniu mieszkańcy byli przeciwni lokalizacji inwestycji w Cielczy.  

 

RELACJA ZE SPOTKANIA - ZOBACZ TUTAJ

R E K L A M A
4
5
oceń tekst 9 głosów 44%
R E K L A M A

Zdjęcia ilość zdjęć 5