› Aktualności
13:39 / 25.03.2020

Biskup wydał komunikat w sprawie nowych ograniczeń. Parafie też reagują

Biskup wydał komunikat w sprawie nowych ograniczeń. Parafie też reagują

fot. Archiwum/Lidia Sokowicz

Do 11 kwietnia zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia, zakazujące m.in. wszelkich zgromadzeń, poruszania się w grupach większych niż dwie osoby. Dotyczą one również życia religijnego. Od dzisiaj we mszach św. może brać udział oprócz kapłana wyłącznie 5 osób. 

 

R E K L A M AGAZETA online 03 MOBI TEKST

 

 

Biskup kaliski Edward Janiak w komunikacie dotyczącym nowych ograniczeń, co do liczby uczestników zgromadzeń liturgicznych przypomina, że duszpasterze są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania postanowień władz państwowych. Kapłani mają też być do dyspozycji wiernych proszących o posługę sakramentalną.

 

1. We Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. 

2. W przypadku koncelebry dopuszczalna jest tylko taka liczba księży, która wynika z wcześniej przyjętych do odprawienia w danym dniu intencji mszalnych. 

3. Liczbę posługujących należy ograniczyć do minimum. 

4. W liturgii pogrzebowej nie wlicza się osób z obsługi zakładu pogrzebowego. 

5. Jeżeli okoliczności za tym przemawiają, to za zgodą rodziny można rozważyć ograniczenie pogrzebu do stacji przy grobie, a Mszę św. w intencji zmarłego odprawić w późniejszym terminie np. po ustaniu epidemii.

6. Kościoły nadal powinny być otwarte w ciągu dnia, a duszpasterze niech stwarzają możliwość indywidualnego przystępowania wiernych do sakramentu pokuty. Wskazane jest podanie informacji o godzinach i zasadach odbywania spowiedzi. 

 

 

 

Jako pierwsza na nową sytuację zareagowała parafia Chrystusa Króla. Wczoraj wieczorem na stronie internetowej i profilu fb został zamieszczony komunikat proboszcza - księdza kanonika Rafała Sobieraja.

 

"W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Mając na uwadze zdrowie i życie Parafian prosimy o pozostanie w domach.

We Mszach św. odprawianych w naszej parafii od 25 marca w kaplicy Matki Bożej mogą uczestniczyć najwyżej 4 osoby spośród najbliższej rodziny. W przypadku Mszy Św. koncelebrowanych odprawianych w 2 intencjach prosimy, aby uczestniczyły najwyżej po 2 osoby z każdej rodziny. Pozostałych prosimy o łączność duchową i pozostanie w domach.

Pozostając w domach bądźmy złączeni duchowo w modlitwie, zwłaszcza różańcowej o godz.20.30 modląc się o wygaśnięcie epidemii i w intencji chorych oraz tych, którzy im i nam służą."

 

Komunikat przygotowała też parafia św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. Msze św. aż do odwołania będą się odbywały tylko w dolnym kościele.

 

Nadal nie wiadomo co z uroczystościami Pierwszej Komunii Świętej. Decyzję o jej przeniesieniu na późniejszy termin do tej pory podjęto w parafii św. Antoniego Padewskiego [CZYTAJ TUTAJ]

 

Aż do odwołania obowiązuje dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. Duchowni zachęcają, aby łączyć się duchowo podczas transmisji telewizyjnych, radiowych czy internetowych.

 

Wesprzyj zbiórkę na szpital. Wystarczy, że klikniesz w zdjęcie i przejdziesz na stronę zbiórki.

 

 

WIĘCEJ O WPROWADZONYCH OGRANICZENIACH [KLIKNIJ TUTAJ]

 

 

Apel, szczególnie do młodych - Twój dziadek, babcia, a może rodzice mają problem z kupnem Gazety? Kupcie dla Nich to wydanie. Naprawdę WARTO!

 

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART