› Aktualności
17:03 / 18.01.2016

Budżet 30 mln, a na inwestycje - 2 miliony

Budżet 30 mln, a na inwestycje - 2 miliony

fot. Anna Kopras-Fijołek

Prawie 30 mln złotych - takim budżetem dysponować będzie w tym roku gmina Nowe Miasto. W wydatkach, jak zwykle, większość pieniędzy pochłoną oświata i pomoc społeczna oraz gospodarka odpadami.

- Moje koleżanki i koledzy wyrazili swoje zdanie, że jest to budżet oszczędny. Ja bym powiedział, że bardzo oszczędny - stwierdził na sesji Waldemar Tomaszewski, przewodniczący rady gminy. Przyznał rację radnemu Jackowi Nyczke, który zauważył, że w poprzednich latach dużo było wydatków na inwestycje - 1,4 - 1,5 mln zł, dwa lata temu - 2 mln. W tym roku jest ich mniej. - Zgadza się. Były może inne środki lub nie musieliśmy tyle dokładać do oświaty i pomocy społecznej. Jak policzymy wydatki związane z oświatą i pomocą społeczną, to jest prawie 70% całego budżetu - dodał przewodniczący.

Radny Jacek Nyczke zwrócił uwagę na to, że w budżecie nie ma zaplanowanych wydatków na projekty unijne. Chciał wiedzieć, czy gmina będzie je realizować. - Na pewno w 2016 roku pewne konkursy w zakresie środków unijnych powinny zostać ogłoszone. Dla nas dostępne są środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Lokalnej Grupy Działania „Z nami Warto”. Teoretycznie gmina mogłaby skorzystać z pieniędzy na inwestycje w zakresie budowy dróg lokalnych - poinformował wójt Aleksander Podemski. - Zasady są ogłaszane przez ministerstwo rolnictwa. Jak tak się szuka, my nie mamy takiej drogi. Nie wiem, czy jesteśmy w stanie coś tak wypunktować, żeby się załapać. To będzie naprawdę trudne. Uchwała budżetowa została przyjęta przez radnych jednogłośnie.

Więcej w aktualnym wydaniu „Gazety Jarocińskiej”. Tam również wywiad z Aleksandrem Podemskim, wójtem gminy Nowe Miasto.5.088.914,00 zł - tyle gmina Nowe Miasto dołoży w 2016 roku do oświaty

1.392.223,91 zł - tyle dołoży do pomocy społecznej

0
1
oceń tekst 1 głosów 0%