› Społeczeństwo
08:03 / 06.10.2018

Chcesz mieć dobry sen? Nie rób tego w łóżku

Chcesz mieć dobry sen? Nie rób tego w łóżku

fot. fot. fotolia

Sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Żebyśmy mogli prawidłowo myśleć, pamiętać, żeby utrzymać zdrowie. Nie wszyscy mogą się jednak pochwalić tym, że nie mają żadnych problemów ze spaniem. A lekceważyć tego nie wolno.

 

Kiedy mówimy o bezsenności? - Kiedy u pacjenta przez okres ok. dwóch tygodni występują trudności w zasypianiu, sen nieregenerujący, sen nieciągły, zbyt wczesne poranne budzenie się rano - tłumaczy psychiatra, dr hab. n. med. Ewa Bałkowiec-Iskra z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. - Wówczas wskazana jest wizyta u lekarza. Kryteria bezsenności opisane w klasyfikacji chorób ICD-10 wymagają występowania zaburzeń co najmniej trzy razy w tygodniu przez co najmniej miesiąc. Jednak odkładanie wizyty może przyczynić się do nasilenia objawów i pogorszenia stanu ogólnego - podkreśla specjalistka.

R E K L A M A

 

Lekceważenie problemów ze snem może powodować nasilenie zaburzeń czy schorzeń, na które cierpimy. Bardzo często bezsenność jest pierwszym sygnałem nadchodzącej depresji. Podstawową metodą leczenia przewlekłej bezsenności jest wprowadzenie zasad higieny snu, czyli psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Farmakologiczne leczenie może być zbawienne, jeżeli jest stosowane w sposób właściwy - w przeciwnym wypadku może stanowić śmiertelne zagrożenie.

 

Ile godzin, w zależności od wieku, powinniśmy spać? Jakie są zasady higieny snu i dlaczego tak ważne jest, by się do tych zasad stosować?

Szerzej na ten temat w aktualnym numerze "Gazety Jarocińskiej"

 

Gdzie można się zgłosić, jeśli mamy problemy ze snem? Na terenie całej Wielkopolski nie ma, niestety, żadnej poradni leczenia bezsenności, która miałaby podpisany kontrakt z NFZ. W Warszawie działają dwie - Poradnia Zaburzen Snu w Szpitalu Nowowiejskim i Poradnia w Instytucie Psychiatrii i Neurologii (obie dostępne w ramach NFZ).

 

Warto wiedzieć, że generalnie każdy psychiatra posiada też umiejętności leczenia zaburzeń snu. Można się więc po prostu zgłosić do poradni zdrowia psychicznego.
 

 

R E K L A M A
3
0
oceń tekst 3 głosów 100%
R E K L A M A