› Gospodarka
09:31 / 29.07.2019

Chcesz wziąć pożyczkę ratalną? Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić

Chcesz wziąć pożyczkę ratalną? Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić

Pożyczka ratalna proponowana przez firmy pożyczkowe to konkurencja dla bankowego kredytu gotówkowego. Jednak pożyczkę ratalną dużo łatwiej zaciągnąć, ponieważ nie ma tylu formalności, ile jest w bankach. Jednak również na rynku pozabankowym trzeba spełnić pewne warunki.

Rynek pozabankowy rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie i coraz skuteczniej konkuruje z sektorem bankowym. Nic dziwnego zatem, że wartość aktywów instytucji pożyczkowych osiągnęła poziom 7,26 mld zł, gdy jeszcze niedawno były o 12% niższe.

Liczba klientów firm pożyczkowych jest szacowana na ponad 3 mln osób. W ubiegłym roku firmy pożyczkowe udzieliły 3,87 mln pożyczek. Średnia wartość zobowiązania uzyskiwanego w sektorze pożyczkowym wyniosła 1506 zł, a średni okres, na jaki udzielana była pożyczka, wzrósł o 2 dni - obecnie wynosi 34 dni. Jednocześnie wzrosło znacznie zainteresowanie pożyczkami ratalnymi, które można spłacać nawet przez kilka lat. Przyznawalność pożyczek, czyli tzw. approval rate, w sektorze pożyczkowym rośnie. Obecnie w przypadku klientów powracających wynosi 74%.

- Pożyczka to wciąż najpopularniejszy sposób na sfinansowanie różnych wydatków. Polacy korzystają z tego rozwiązania dość chętnie, zwłaszcza w sytuacji, gdy brakuje im pieniędzy na niespodziewane wydatki. Wtedy wiele osób wybiera ofertę firm pożyczkowych, która jest dostępna przez Internet. Szczególnie pożyczka ratalna stała się dość popularna w ostatnim czasie – wyjaśnia ekspert marki Aasa Polska (https://www.aasapolska.pl).  

– Dlaczego Polacy chętnie korzystają z pożyczki ratalnej? Łatwo ją spłacić w dogodnych ratach miesięcznych, a do tego pieniądze można pożyczyć bez wychodzenia z domu. Nie jest jednak tak, że każdy chętny otrzymuje pieniądze. Trzeba spełnić określone wymagania pożyczkodawcy. Te w wielu firmach pożyczkowych są dość podobne – podkreśla przedstawiciel Aasa.

 

Pożyczka na raty przez Internet – warunki

Szybka pożyczka na raty przez Internet to zobowiązanie udzielane przez firmy pożyczkowe, które nie mają tak dużych wymagań wobec swoich klientów, jak banki. Dlaczego? To instytucje oferujące zobowiązania z własnego kapitału, więc mogą ponosić większe ryzyko niż banki.

Oczywiście również firmy pożyczkowe podlegają kontroli i prawu. Nadzór nad nimi ma na przykład Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Aby firma pożyczkowa mogła prowadzić działalność, musi posiadać kapitał startowy wynoszący minimum 200 tys. zł. Dodatkowo zasady udzielania zobowiązań w tym sektorze reguluje Ustawa o kredycie konsumenckim.

Instytucje pozabankowe przeważnie udostępniają swoją ofertę przez Internet, co sprawia, że pożyczenie pieniędzy jest dość wygodne i łatwe. Jednak również tu każdy pożyczkobiorca musi spełnić pewne wymagania, aby otrzyma pożyczkę. Przede wszystkim wnioskujący o zobowiązanie musi być osobą pełnoletnią, czyli mieć minimum 18 lat i posiadać dowód osobisty. Niektóre firmy pożyczkowe podwyższają granicę minimalnego wieku do 20, a nawet 24 lat.

Kolejnym warunkiem, jaki musi spełnić klient, jest posiadanie aktywnego konta bankowego oraz telefonu komórkowego. Dodatkowo potencjalny pożyczkobiorca musi posiadać regularny dochód, zdolność do spłaty wziętego zobowiązania oraz nie figurować w bazach dłużników. Większość instytucji pozabankowych wymaga również, aby wnioskujący miał polskie obywatelstwo i zamieszkiwał na terytorium Polski.

 

Proces pożyczkowy

Pożyczka na raty przez Internet, oprócz niezbyt wygórowanych wymagań, wyróżnia się również bardzo prostym i szybkim procesem pożyczkowym. Wszystko dzięki temu, że firmy pożyczkowe udostępniają ofertę przez serwisy internetowe. To sprawia, że wszystkie formalności można załatwić online.

Proces pożyczkowy na rynku pozabankowym nie jest skomplikowany i wygląda podobnie u różnych pożyczkodawców. Aby dostać pożyczkę, należy znaleźć odpowiednią instytucję pozabankową oraz dopasowaną do potrzeb ofertę. Następnie na stronie pożyczkodawcy trzeba wypełnić prosty formularz, w którym należy wpisać podstawowe dane osobowe oraz dane na temat dochodu. Potem wystarczy wysłać wniosek online.

W ciągu kilkunastu minut firma pożyczkowa sprawdza wnioskodawcę, a potem wysyła mu odpowiedź w wiadomości SMS lub pocztą e-mail. Przed otrzymaniem gotówki na konto klient musi jeszcze zapoznać się z umową pożyczki i wykonać przelew weryfikacyjny z własnego konta bankowego. Czasami można do tego wykorzystać specjalną aplikację. Pożyczka ratalna jest udzielna na prostych zasadach, jednak osoby, które są zadłużone lub nie posiadają regularnego dochodu, mogą mieć problem z jej otrzymaniem. Konieczne jest także sprostanie pozostałym wymogom firmy pożyczkowej. Zazwyczaj można je poznać, przeglądając dział pomocy na stronie www pożyczkodawcy.

Pożyczka ratalna przez Internet to dobry sposób na sfinansowanie różnych wydatków. To zobowiązanie proste i szybkie, dostępne w każdej chwili, bo online i bez wychodzenia z domu. Dzięki temu można pożyczyć pieniądze bez względu na dzień tygodnia. Oczywiście, jeśli spełniamy wszystkie warunki, jakie określił pożyczkodawca.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%