› Gospodarka
08:42 / 26.07.2018

Co dalej z majątkiem spółdzielni i kto ma prawo pierwokupu?

Co dalej z majątkiem spółdzielni i kto ma prawo pierwokupu?

Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Jaraczewie. Czy wszyscy członkowie spółdzielni mają dostępu do dokumentacji? Czy wiedzą, co się dzieje z majątkiem spółdzielni? Kto ma prawo do pierwokupu i jakie decyzje podejmuje prezes? O tym wszystkim rozmawiamy z Janem Steinke prezesem spółdzielni w Jaraczewie.

 

R E K L A M A

 

 

Zamierzacie wyprzedać cały majątek spółdzielni?

Na razie nie mamy jeszcze uregulowanych praw własności. Dotyczy to m.in. sklepu w Goli, który znajduje się na nie naszym gruncie. Działało to trochę na zasadzie „tu budujemy, tam budujemy” no i teraz jest jak jest. Jesteśmy w trakcie załatwiania spraw dotyczących przejęcia gruntu na własność. Dopiero kiedy wszystko zostanie uregulowane, będziemy mogli myśleć o sprzedaży. 

A czy poza sprzedażą zajmujecie się również nabywaniem nowych nieruchomości? 

Za mojej kadencji nie. 

Ale to znaczy, że nie chciał pan nigdy poszerzyć działalności spółdzielni? 

Spółdzielnia powstała w latach 40-tych, czyli w czasach PRL-u i od momentu kiedy zostałem prezesem raczej nikt nie myślał o tym, żeby rozszerzać działalność. W obecnych czasach spółdzielnie traktowane są bardziej jako przeżytek PRL-u. Nie ma czegoś takiego, jak rozwój spółdzielni. W byłym województwie kaliskim spośród ponad 50, zostało ich tylko 28. 

Dąży pan do tego, żeby również ta jaraczewska została zlikwidowana, poprzez wyprzedaż całego majątku? 

Nie tylko ja, bo również członkowie dążą do tego, żeby wszystko sprzedać i uzyskać ze sprzedaży profity. Myślę, że za jakiś czas na rynku utrzymają się tylko duże miejskie spółdzielnie, które mają konkretne wpływy z dzierżaw. A te mniejsze samoistnie ulegną likwidacji. 

Dzierżawcy mają u was prawo pierwokupu? 

Tak. Dzierżawcy zastrzegają sobie to prawo w umowie dzierżawy. Dzieje się tak dlatego, że ponoszą określone koszty podczas remontów.

 

Jakie nieruchomości stanowią własność spółdzielni w Jaraczewie?

 

Co dalej z całym majątkiem spółdzielni?

 

Kto ma zysk ze sprzedaży?

 

I kto wyznacza cenę?

 

O tym wszystkim przeczytacie w obecnym wydaniu Gazety Jarocińskiej, która dostępna jest również [TUTAJ]. 

R E K L A M A
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M A