Co z nauczycielami gimnazjów?

Opublikowano:
Autor:

Co z nauczycielami gimnazjów? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W wyniku wygaszania gimnazjów nauczyciele z powiatu jarocińskiego stracili swoje stanowiska pracy. W gminie Nowe Miasto zmiany odczuwalne były najbardziej.

 

 

Do końca maja dyrektorzy gimnazjów lub zespołów szkół z powiatu jarocińskiego musieli zadecydować o liczbie redukowanych etatów bądź ograniczeniu zatrudnienia. Uzyskać informację o skali redukcji w niektórych gminach nie było łatwo. - Przepraszam, ale nie mogę teraz porozmawiać z panią na ten temat. Moim moralnym obowiązkiem jest w pierwszej kolejności rozmowa z nauczycielami na radzie pedagogiczne. To jest bardzo trudna sytuacja - powiedziała Alina Kasprzak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Żerkowie. Natomiast dyrektor Zespołu Szkół w Witaszycach odmówił udzielenia jakichkolwiek informacji na temat ewentualnych zwolnień.

 

R E K L A M A

Zupełnie za darmo rozdawali bilety na Jarocin Festiwal. Dlaczego? [SONDA]

wczoraj 15:43    9.07.2019 
Anna Koniecznakomentarzy 28ocen 5 / 60%
A A A 
Rozkopane osiedle Kopernika w JarocinieRozkopane osiedle Kopernika w Jarocinie fot. B. Nawrocki

Trwa sprzedaż biletów na tegoroczny Jarocin Festiwal. Organizator twierdzi, że znacznie lepiej rozchodzą się wejściówki na drugi dzień imprezy. W tym roku nie ma co prawda tańszych karnetów dla mieszkańców gminy Jarocin, ale niektórych spotkała niespodzianka i dostali bilety zupełnie za darmo.

 

 

Szef Jarocińskiej Agencji Rozwoju, która jest organizatorem festiwalu, już jakiś czas temu poinformował, że w tym roku nie będzie tańszych wejściówek dla mieszkańców gminy Jarocin. Przyczyną są względy ekonomiczne.

 

 

AKTUALNY NUMER GAZETY JAROCIŃSKIEJ JUŻ W SKLEPACH, A W NIM:

 

 

Propozycje dla nauczycieli zamiast zwolnienia

Nauczyciele wygaszanych gimnazjów, zatrudnieni na podstawie mianowania lub umowy na czas nieokreślony, mogli przejść w stan nieczynny i otrzymywać przez pół roku wynagrodzenie. Po tym okresie ich stosunek pracy wygaśnie. Kolejną propozycją było obniżenie wymiaru godzin w etacie. Na obie opcje nauczyciele musieli jednak wyrazić zgodę, w innym wypadku otrzymywali wypowiedzenia.

 

 

Co z urlopem dla poratowania zdrowia?

Pedagodzy nie mogli też uciec przed zwolnieniem, udając się na roczny urlop dla poratowania zdrowia. W roku szkolnym 2018/2019 można go było udzielić tylko do końca sierpnia. Chodziło o uniknięcie sytuacji, w której po likwidacji gimnazjum pozostaliby pracownicy, tyle że przebywający na urlopie na poratowanie zdrowia.

 

 

Kto mógł zostać zwolniony?

O tym, który etat zostanie zredukowany decydował dyrektor szkoły. Wybór nauczycieli do wypowiedzeń, ograniczenia godzin lub przeniesienia w stan nieczynny nie był dobrowolny. Należało opracować kryteria doboru. W przypadku ich braku musiał być on zgodny z kryteriami przytaczanymi w orzecznictwie sądowym tj.: forma zatrudnienia (mianowanie czy umowa o pracę), stopień awansu zawodowego, staż pracy pedagogicznej, jakość wykonywanej pracy, poziom kwalifikacji, dyscyplina czy fakt posiadania dodatkowego źródła utrzymania w postaci uprawnień emerytalnych. Istotne jest również to, że kwestie zastosowania kryteriów doboru, mogą być przedmiotem zarzutów przed sądem pracy w odwołaniu do wypowiedzenia.

 

 

Była minister edukacji Hanna Zalewska podkreślała, że reforma oświaty likwidująca gimnazja i wprowadzająca ośmioklasowe szkoły podstawowe oraz czteroletnie licea nie powinna spowodować zwolnień nauczycieli. Liczba uczniów, jak i liczba klas w całym cyklu uczenia przecież się nie zmieniła. Sprawa wygląda zgoła inaczej.

 

 

Zwolnienia nauczycieli gimnazjów przewiduje nawet Prawo Oświatowe, w którym zagwarantowano odprawy dla zwalnianych. Dla tych, którzy mają już mianowanie wynoszą one równowartość sześciu pensji. Jednym słowem, ministerstwo zdawało sobie sprawę, że zwolnienia będą konieczne.

 

 

Sześcioro pedagogów pożegnało się z pracą

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Urząd Miasta i Gminy Jarocin oraz dyrektorów jarocińskich szkół, sześcioro nauczycieli straciło zatrudnienie w dotychczasowych placówkach.

Najgorzej wygląda w Szkole Podstawowej nr 2. Tutaj wręczono wypowiedzenia dwóm nauczycielom, którzy nie zgodzili się na ograniczenie godzin w etacie, a dwie osoby, dla których nie było godzin, skorzystały z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Natomiast jedna osoba sama poprosiła o rozwiązanie umowy o pracę. - Z tego co wiem, to zwolnieni nauczyciele mają zabezpieczone etaty w szkołach ponadgimnazjalnych - zapewniła dyrektor szkoły, Agata Musioł.

 

 

W Zespole Szkół nr 5 w Jarocinie nie wręczono nikomu wypowiedzenia, nie doszło też do redukcji godzin poniżej etatu. - W ubiegłym roku mieliśmy sporo nadgodzin i po prostu je umniejszyliśmy - wyjaśnił dyrektor Marek Durczak.

 

 

Podobna sytuacja jest w Zespole Szkół nr 3. - Na szczęście nie musiałam nikogo zwolnić, nie ma też żadnych ograniczeń etatu, zmniejszyła się tylko liczba nadgodzin - zapewniła dyrektor szkoły Elżbieta Kuderczak. - Co będzie dalej, czas pokaże - dodaje.

 

 

Jeżeli chodzi o Zespół Szkół w Cielczy, to tutaj tylko jedna osoba przeszła na emeryturę. - Wygaszenie gimnazjum nie spowodowało w tym roku gwałtownych zmian personalnych. Nie było sytuacji związanych z ograniczaniem etatu czy zwalnianiem - zapewnił dyrektor Roman Przybylski. Jarosław Łukasiewicz z Zespołu Szkół z Witaszyc odmówił udzielenia informacji na temat ewentualnych zwolnień.

 

 

Redukcja dziewięciu etatów

Nie za dobrze przedstawia się sprawa w gminie Żerków, gdzie istniała tylko jedna szkoła gimnazjalna. Odeszło z niej aż 200 uczniów, tym samym nastąpiło zmniejszenie oddziałów oraz godzin pracy dla nauczycieli. W wyniku tej sytuacji zredukowano aż dziewięć etatów, z czego pięcioro nauczycieli uzyskało zatrudnienie w innych szkołach. Jeden z pedagogów przeszedł na emeryturę, a w przypadku czterech doszło do ograniczenia etatu.

 

 

Ograniczenia godzin w etacie

W gminie Jaraczewo, gdzie gimnazjów były dwa, wypowiedzenie umowy o pracę wręczono tylko jednej osobie, natomiast jeden z nauczycieli zgodził się przejść w stan nieczynny. Nastąpiły jednak ograniczenia etatu i to w przypadku czterech pedagogów. Jedna z osób postanowiła skorzystać z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę.

 

 

 

Nikogo nie zwolniono

W Kotlinie wygaszenie gimnazjum nie skutkowało zwolnieniami nauczycieli czy ograniczeniami etatu.

 

 

Redukcja godzi w szesnastu nauczycieli

Natomiast gorzej rzecz się ma w gminie Nowe Miasto, gdzie funkcjonowały dwa gimnazja. W nowomiejskiej szkole aż dziesięcioro nauczycieli, otrzymało wypowiedzenia warunków zatrudnienia. Ograniczono im etat do 11-12 godzin, na co nie zgodził się jeden nauczyciel i odszedł ze szkoły. - Byliśmy wcześniej tylko gimnazjum i dlatego tak duża liczba nauczycieli musiała mieć obcięte godziny - powiedział dyrektor Zespołu Szkół w Nowym Mieście, Piotr Nowakowski. - Od dwóch lat prowadzimy szkołę podstawową, która jest w fazie rozwoju. Z czasem godziny pracy się zwiększą - dodaje.

 

 

Jeżeli chodzi o Zespół Szkół w Chociczy, to tylko jedna osoba otrzymała wypowiedzenie ze względu na likwidację etatu. - Jedna osoba otrzymała propozycję obniżenia godzin w etacie ze względu na zmniejszenie ilości oddziałów. Po prostu nie ma godzin - poinformował dyrektor Roman Jeziorny. - Sześć osób, które u mnie i tak nie miały etatu, dostały propozycję, aby go dopełnić w innych szkołach - dodaje.

 

 

W wyniku wygaszania gimnazjów około 20 nauczycieli z powiatu jarocińskiego straciło swoje stanowiska pracy. W gminie Nowe Miasto zmiany dotknęły aż kilkunastu osób.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE