› Aktualności
16:14 / 15.11.2018

Codziennie tysiące ludzi dowiaduje się, że ma raka płuc

Codziennie tysiące ludzi dowiaduje się, że ma raka płuc

fot. pixabay

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Codziennie po papierosa sięga blisko 8 milionów Polaków, w tym 3 miliony kobiet. Część z nich nie przestaje palić nawet w ciąży.

 

R E K L A M A

W efekcie co roku rodzi się około 25 tysięcy dzieci, które już w życiu płodowym eksponowane są na dym tytoniowy. Popularność palenia w minionych dekadach zbiera dramatyczne żniwo - co roku ponad 22 tysiące osób słyszy diagnozę raka płuca, z czego 7,5 tysiąca to kobiety. Liczba ta ciągle rośnie. Jak pokazują dane epidemiologiczne - to rak płuca jest obecnie pierwszą nowotworową przyczyną zgonów kobiet w Polsce.

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jarocinie w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia zorganizowała dziś w Urzędzie Miasta i Gminy w Żerkowie punkt informacyjno-edukacyjny. Pracownik PSSE udzielał informacji na temat szkodliwości palenia tytoniu i wykonywał u osób palących tytoń badania zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu przy użyciu smokerlyzera.

 

W Szkole Podstawowej w Żerkowie zorganizowano konkurs plastyczny na plakat o tematyce antynikotynowej. Uczniowie przemaszerowali ulicami miasta z własnoręcznie wykonanymi plakatami, zachęcając mieszkańców do rzucenia palenia.

 

W dymie tytoniowym występuje ponad 4.000 związków chemicznych. 40 z nich ma udowodnione działanie rakotwórcze. Są wśród nich m.in.:

• aceton - rozpuszczalnik, składnik farb i lakierów

• amoniak - składnik nawozów mineralnych

• arsen - stosowany jako popularna trutka na szczury

• benzopiren - stosowany w przemyśle chemicznym

• butan - gaz używany do wyrobu benzyny.

Szerzej na ten temat w kolejnym numerze "Gazety Jarocińskiej".

 

R E K L A M A
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M A