› Aktualności
19:10 / 10.04.2019

Córka przygotowała wystawę o swoim ojcu. Ostatnią w Muzeum Regionalnym w Jarocinie

Córka przygotowała wystawę o swoim ojcu. Ostatnią w Muzeum Regionalnym w Jarocinie

fot. Lidia Sokowicz

Wśród wielu prac prezentowanych na wystawie „Marian Poznański 1910-1978. Życie i twórczość” można zobaczyć m.in. akwarele, malarstwo olejne, rysunki wykonane piórkiem, kolaże, projekty dekoracji witryn sklepowych, reklam, mebli, butów, budynków mieszkalnych, przedmiotów codziennego użytku, a także koncepcje polichromii i malarstwa ściennego wykonywanych w wielkopolskich kościołach. Oprócz dzieł można też zobaczyć zdjęcia i pamiątki rodzinne. Scenariusz i biogram przygotowała córka - Małgorzata Tomalak.

 

 

 

Wernisaż w ratuszu był ostatnim uroczystym otwarciem wystawy czasowej w obecnej siedzibie Muzeum Regionalnego. W przyszłości placówka ma się mieścić w pomieszczeniach pałacu Radolińskich. Na ten cel pozyskano fundusze unijne w wysokości 7,5 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na ostatni kwartał 2020 roku. [CZYTAJ TUTAJ]

 

 

Ekspozycję w ratuszu można będzie zwiedzać przez dwa miesiące. W ramach projektu „Artyści stąd” przygotowanego przez Stowarzyszenie Jarocin XXI młodzi malarze, w tym prawnuk Mariana Poznańskiego, tworzą pod kierunkiem Barbary Bogatko i Małgorzaty Kruk dzieła inspirowane twórczością Mariana Poznańskiego. Jedna z grafik malarza ma zostać przeniesiona na ścianę budynku sąsiadującego z nieistniejącym już domem rodzinnym artysty. Od niedawna Poznański ma w Jarocinie swoją ulicę, która łączy ul. Kościuszki z ul. Kilińskiego. Powstanie także film o jego życiu i twórczości, który przygotowuje Amatorski Klub Filmowy JAR. W trakcie otwarcia wystawy postać malarza wspominal jego uczeń - Mirosław Stopikowski.

 

 

Każdy, kto chciałby uzupełnić wystawę o posiadane dzieła Mariana Poznańskiego, pamiątki, zdjęcia, czy wspomnienia, może to zrobić w kwietniu i w maju. Wystarczy skontaktować się z Muzeum Regionalnym w Jarocinie (ratusz, II piętro, tel. (62) 747-34-49.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 14