Czy lasów ubywa?

Opublikowano:
Autor:

Czy lasów ubywa? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pytanie to często krąży wśród naszych czytelników i nie tylko. Jak informuje Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i główny konserwator przyrody, powierzchnia leśna Polski rośnie i w 2012 r. zwiększyła się o 20 tys. ha. Jest to efekt stale wprowadzanych zalesień.

Pozyskiwanie drewna w lasach jest prowadzone w sposób zrównoważony i zapewniający ich trwałość przy jednoczesnym zwiększaniu ich zasobów. Obecnie jednak, jak stwierdza przedstawiciel Ministerstwa Środowiska, Krajowy Program Zwiększania Lesistości jest realizowany w coraz mniejszym stopniu. Dlaczego? Ponieważ zainteresowanie społeczeństwa zakupem gruntów do celów rolniczych ma większy udział, aniżeli ich sprzedaż Lasom pod zalesienia. Mimo wszystko podstawowe cele polityki leśnej państwa są właściwie realizowane, a Lasy Państwowe mogą być przykładem bardzo dobrze funkcjonującej instytucji. Idzie za tym wysoka ocena wśród ekspertów tej dziedziny na świecie, gdzie model polskiego leśnictwa zyskuje szeroką pochwałę. Dowodem tego jest choćby przyznana ostatnio Lasom Państwowym nagroda UNESCO.

Jeżeli ktoś krzyczy, że lasów ubywa - spoglądając na to w skali globalnej ma rację. Ale - i to dla nas ważne - ubywa ich na innych kontynentach i tylko tam, gdzie ze względów ekonomicznych prowadzona jest często rabunkowa gospodarka leśna. Jest to często problem biedniejszych państw, ponieważ ich byt zależy od chwilowego zarobku. W Europie jednak jest inaczej. Tu kondycja terenów zalesionych jest całkiem niezła, a powierzchnia lasów nieustannie rośnie. Dzieje się to jednak w dłuższej perspektywie czasowej, mierzonej w dziesiątkach lat. W Nadleśnictwie Jarocin, jak i w pozostałych jednostkach Lasów Państwowych o etacie cięć użytkowania głównego, czyli o ilości wycinanego drewna decyduje dokument, tzw. PUL (Plan Urządzenia Lasu) sporządzany raz na 10 lat przez Biuro Urządzania Lasu. Plan ten staje się podstawą do prowadzenia jakichkolwiek zabiegów gospodarczych po zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw środowiska. Tak więc pamiętajmy - lasów w Polsce przybywa.

Opr. WoJak

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE