Czy nauczyciele otrzymają wypłatę za strajk? Opinia jest jednoznaczna

Opublikowano:
Autor:

Czy nauczyciele otrzymają wypłatę za strajk? Opinia jest jednoznaczna - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W szkołach trwa strajk. Nauczyciele nie prowadza lekcji i nie podejmują żadnych innych obowiązków, przychodzą tylko do szkoły. Czy to wystarczy, żeby dostali za to wynagrodzenie?

 

 

Od poniedziałku - 8 kwietnia pracownicy oświaty prowadzą akcję strajkową. Ma ona potrwać do odwołania [szczegóły TUTAJ].

 

 

Jarociński Związek Nauczycielstwa Polskiego w lutym wszedł w spór zbiorowy z dyrektorami szkół. Później odbyło się referendum, w którym uczestniczyli nauczyciele i pracownicy administracji z publicznych placówek oświatowych w gminie Jarocin. Wynik głosowania był w granicach od 53% do ponad 90% za strajkiem.

 

 

 

Konsekwencją była uchwała, którą podjął jarociński zarząd ZNP o przystąpieniu do strajku. - Wysyłaliśmy pisma z powiadomieniem do dyrektorów szkół - wyjaśniała Hanna Czerniak, prezes jarocińskiego ZNP.

 

 

Nauczyciele od początku domagali się podwyżki wynagrodzenia o 1.000 złotych ze spłatą od 1 stycznia. Później żądania zostały obniżone do podwyżki wynagrodzeń o 30% od 1 stycznia tego roku. Zaproponowano również uwolnienie dodatku stażowego ponad ustawowy limit określony na 20%. 30% podwyżki to dla nauczyciela stażysty kwota na poziomie 720 - 730 złotych miesięczne, a dla nauczyciela dyplomowanego - 990 złotych.

 

 

Termin strajku nie był przypadkowy. Akcja zaczęła się tuż przed egzaminami - gimnazjalnym i ośmioklasistów [więcej TUTAJ]. W szkołach udało się jednak skompletować składy komisji egzaminacyjnych.

 

 

Teraz pozostało przeprowadzenie matur. Czy do nich dojdzie, nie jest to takie pewne, ponieważ oprócz zapewnienia składu komisji, pozostaje jeszcze zatwierdzenie przez rady pedagogiczne końcowych ocen maturzystów. Czy nauczyciele stawią się na rady, nie wiadomo.

 

 

Czy nauczyciele otrzymają pensję za czas strajku? Regionalna Izba Obrachunkowa wydała w tej sprawie opinię. Jest ona jednoznaczna.

 

 

 

Nie otrzymają wynagrodzenia zasadniczego. Pracodawcy pokryją jedynie ubezpieczenie protestujących. RIO uzasadnia to następująco:

 

 

„Za udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych, a w okresie protestu pracownik zachowuje prawo do świadczenia z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnienia ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.”

 

 

 

Według opinii RIO, ustawa jednoznacznie stwierdza, że samorządy nie mogą wypłacać wynagrodzenia nauczycielom, którzy uczestniczyli w strajku.

 

 

Samorządy, które zdecydowałyby się na wypłacanie strajkującym pensji z obejściem obowiązujących, odpowiedzą za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, co wiąże się z odpowiedzialnością karną.

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE