› Aktualności
13:46 / 20.09.2018

Dni bez ratowników. Czy wyjadą karetki?

 Dni bez ratowników. Czy wyjadą karetki?

fot. Elżbieta Rzepczyk

Jarocin. Szpital. Ratownicy. Zespoły Ratownictwa Medycznego

 

 

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych zaplanował na październik ogólnopolską akcję "Dni bez ratownika". Etatowcy, którzy zdecydują się do niej dołączyć, w trakcie co najmniej jednego z weekendów mają wziąć wolne. Z kolei do tych zatrudnionych na kontraktach, koledzy po fachu zaapelowali, żeby nie zgadzali się na obsadzanie dodatkowych dyżurów.

Dlaczego ratownicy przygotowują się do protestu? Ponad rok temu po ogólnopolskiej akcji protestacyjnej wywalczyli sobie podwyżki. 18 lipca ubiegłego roku ministerstwo zdrowia zaproponowało im 400 zł brutto od lipca i 400 zł brutto od stycznia tego roku [ZOBACZ TUTAJ]

Pieniądze dostali tylko ci, który pracują w Zespołach Ratownictwa Medycznego. Nie otrzymali ich ratownicy zatrudnieni w SOR-ach, izbach przyjęć i transporcie sanitarnym.

Środowisko zaczęło walczyć o pieniądze również dla nich. Ratownicy protestowali pod urzędami wojewódzkimi, związkowcy pisali do ministerstwa. Nadal w kraju są placówki, gdzie nie wszyscy ratownicy otrzymują ministerialne dodatki [ZOBACZ TUTAJ]

W Jarocinie ratownicy dostali je pod koniec stycznia tego roku [ZOBACZ TUTAJ]

Czy jarocińscy związkowcy solidaryzują się z akcją ogłoszoną przez KPRM?

- Nie namawiam kolegów, aby włączyli się w akcję, ale obserwuje to, co się dzieje w kraju i ze wstępnego sondażu wiem, że zainteresowanie protestem jest dość duże. Prawie 75 procent członków koła chce dołączyć się do "Dni bez ratownika". Z doświadczenia wiemy, że decydentom otwierają się oczy, kiedy sprawy postawi się na ostrzu noża. Są rozmowy, spotkania i porozumienia, których jak widać na przykładzie nie dotrzymuje się - mówi Tomasz Raźniak, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych Południowej Wielkopolski koło w Jarocinie.

Zaznacza, że wiążące informacje będzie mógł podać pod koniec września. Lider jarocińskich związkowców podkreśla, że ich protest nie jest wymierzony w pacjentów ani pracodawców, tylko w rząd, który - ich zdaniem - od miesięcy lekceważy postulaty płacowe i nie wywiązuje się z wypłaty obiecanych podwyżek.

- Ratownicy z całej Polski popierają akcje i my nie chcemy też od nich odstawiać, tym bardziej, że ponad rok temu otrzymaliśmy poparcie. Koledzy z innych rejonów kraju nas poparli i przyjechali na manifestacje  -  podkreśla lider jarocińskiego związku [ ZOBACZ TUTAJ]

 

 

Czy karetki w Jarocinie mogą nie wyjechać? Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Może się zdarzyć, że zamiast dwóch ZRM będzie wyjeżdżał jeden - odpowiada związkowiec.

 


Dni bez ratownika

5 – 7 października

13 – 14 października

19 – 21 października

27 – 28 października

31 października – 1 listopada
 

4
1
oceń tekst 5 głosów 80%