› Aktualności
17:30 / 03.06.2019

Dostali pieniądze na ZAZ "Promyk" [SONDA, GALERIA]

Dostali pieniądze na ZAZ

fot. Gmina Żerków

Gmina Żerków została jednym z beneficjentów pomocy finansowej dla ZAZ "Promyk"

 

Mało kto wie, że Zakładów żktywności Zawodowej w Wielkopolsce jest zaledwie dziewięć. To kropla w morzu potrzeb. Liczba osób niepełnosprawnych, które starają się znaleźć zatrudnienie w takiej placówce jest spora i wciąż rośnie. Niestety zakładów jest za mało. W naszym powiecie funkcjonuje tylko jeden ZAZ i to w Żerkowie.

 

 

[Czytaj o tym jak świętowano w Stęgoszy, TUTAJ]

 

 

Zakład Aktywności Zawodowej PROMYK istnieje w Żerkowie od 2005 roku. Obecnie zatrudnionych jest w nim 53 osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności znacznej lub umiarkowanej. Rola takich instytucji jest bardzo rozległa, ponieważ oprócz przygotowania zawodowego i zdobycia kwalifikacji zawodowych podopieczni poddawani są tam rehabilitacji leczniczej oraz społecznej. Wszystko to ma na celu doprowadzić do usamodzielnienia osoby niepełnoprawnej.

 

 

ZAZ „Promyk” świadczy profesjonalne usługi w zakresie: poligrafii, pralni, pielęgnacji terenów zieleni, rękodzieła artystycznego oraz wypożyczania sprzętu turystycznego.

 

 

[Tutaj mozesz wpłacać pieniądze na rodzinę z Jarocina, któej spłonał dom]

 

 

Głównym źródłem finasowania ZAZ-u są środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W dalszej kolejności są to dotacje z urzędu Miasta i Gminy lub Starostwa Powiatowego oraz budżetu województwa. Maksymalne dofinasowanie ze środków PEFRON nie może jednak przekroczyć 90% kosztów. Pozostałe 10% są współfinasowane ze środków samorządu województwa. Co prawda udział procentowy samorządu może być zmniejszony, pod warunkiem znalezienia innych źródeł finansowania aktywności zawodowej.

 

 

W tym roku budżetowym Samorząd Województwa Wielkopolskiego postanowił współfinansować ZAZ „Promyk” w całych 10%. Kwota jaka otrzyma placówka wynosi prawie 130 tys. zł.

 

 

W tym celu została podpisana w Kaliszu uroczysta umowa między gminą Żerków reprezentowaną przez burmistrza Michała Surmę oraz sekretarz gminy Agnieszkę Rosiejkę, a członkiem Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Marzenę Wodzińską.

Czy uważasz, że Zakłady Aktywności Zawodowej powinny istnieć w każdej gminie?

ankieta dodana 03.06.2019, ilość wszystkich głosów: 41
TAK
85%
NIE
12%
NIE MAM ZDANIA
2%
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Zdjęcia ilość zdjęć 8