Dyskutowali o Twojej emeryturze [ZOBACZ]

Opublikowano:
Autor:

Dyskutowali o Twojej emeryturze [ZOBACZ] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Obsługujący również nasz teren  Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Ostrowie Wielkopolskim zorganizował debatę dotyczącą przeglądu systemu emerytalnego. Podczas panelu dyskutowano o przemianach demograficznych, oceniono reformę OFE z 2013 r., przyjrzano się emeryturom z systemu zreformowanego oraz temu jak emeryci postrzegani są przez pracodawców.

Poniżej relacja udostępniona przez ZUS

Zgodnie z decyzją Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, za organizację tegorocznego przeglądu systemu emerytalnego odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ramach przeglądu zaplanowano 26 debat w całym kraju, w tym 20 września 2016 r. w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim. Debata dotyczyła obecnego kształtu systemu emerytalnego i wyzwań, przed którymi ten system stoi.

Mając na względzie istotę tegorocznego przeglądu systemu emerytalnego oraz tego jaką rangę w tym przeglądzie mają opinie społeczne, wystąpiłam z inicjatywą zorganizowania dzisiejszej debaty i zaproszenia Państwa na nią, aby południowa Wielkopolska miała również swój głos w tym co możemy zmienić w naszym systemie – tak Donata Szopińska-Frąszczak – dyrektor Oddziału ZUS w Ostrowie Wielkopolskim otworzyła debatę.

Podczas pierwszej części debaty omówione zostały przemiany demograficzne w województwie wielkopolskim i w całym kraju oraz wpływ zmian zachodzących na rynku pracy na system emerytalny, a także ocenie poddana została reforma OFE z 2013 r. Po przerwie przyjrzeliśmy się emeryturom z systemu zreformowanego, podsystemom szczególnym, tzn. systemom skupiającym rolników, służby mundurowe oraz sędziów i prokuratorów, a także temu jak emeryci postrzegani są przez pracodawców.

Wielowątkowa dyskusja, która rozwinęła się na zakończenie debaty, z jednej strony stanowiła idealne zwieńczenie spotkania, z drugiej strony pokazała jak potrzebne było to wydarzenie i na ile oczekiwane są przez społeczeństwo pewne zmiany w systemie emerytalnym. Szczególne zainteresowanie wśród publiczności wzbudził temat podsystemów szczególnych i specjalnych uprawnień rolników, górników i służb mundurowych. Naprawy systemu emerytalnego szukano również w ograniczeniu tzw. „szarej strefy”. Zastanawiano się także nad skutkami reformy OFE oraz sensem funkcjonowania subkonta w ZUS-ie.

Jeżeli mówimy o zabezpieczeniu konstytucyjnym, tradycji, szczególnych predyspozycjach osób, godności urzędu, prawach nabytych, służbie państwu, to znaczy, że te argumenty nie mają ekonomicznego charakteru. Może takie argumenty powinny decydować o wysokości wynagrodzenia, a nie o przywilejach emerytalnych, a z wysokości wynagrodzenia możnaby wyliczyć, wyższe lub niższe emerytury – podsumowuje dr Jan Frąszczak z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE