› Społeczeństwo
05:20 / 16.10.2018

Dziś Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca

Dziś Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca

fot. Organizatorzy

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca. To doskonała okazja, żeby zastanowić się, ile wiemy na temat pierwszej pomocy i jak wielu z nas, w sytuacji zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia, byłoby w stanie odpowiednio zareagować.

 

R E K L A M A

            85 proc. ankietowanych twierdzi, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest potrzebna, ale aż 69 proc. dorosłych Polaków nigdy nie uczestniczyło w tego rodzaju kursach i źle ocenia swoje kwalifikacje w zakresie ratowania ludzkiego zdrowia i życia. 89 proc. respondentów chciałoby nabyć umiejętności od osób odpowiednio przeszkolonych, w tym tych, które na co dzień zajmują się ratowaniem zdrowia i życia innych - lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek. 72 proc. ankietowanych zadeklarowało, że chciałoby, żeby ich dziecko uczestniczyło w kursie z udzielania pierwszej pomocy, bowiem im wcześniej dzieci nabędą te umiejętności, tym lepiej.

           

            Kampania "Umiem Pomóc", realizowana od 2011 roku przez Akademię Ratownictwa LUX MED, ma na celu nie tylko zapoznanie dzieci i młodzieży z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, ale także przełamywanie barier i strachu przed podjęciem działań w sytuacji, w której jest zagrożone czyjeś zdrowie lub życie. Według wskazań Europejskiej Rady Resuscytacji, dzieci w wieku 12 lat są w stanie prawidłowo i skutecznie udzielić pierwszej pomocy, dlatego tak ważne jest, by edukować je w tym zakresie już od najmłodszych lat.

            - Poprzez teoretyczne i praktyczne zajęcia, które prowadzimy, chcemy oswoić tysiące uczniów w całej Polsce z ideą ratowania życia. Każdy może znaleźć się w sytuacji, w której czyjeś życie będzie zależało od podjęcia przez niego działań. Mamy nadzieję, że uczestnicy naszych szkoleń, stojąc wobec takiego wyzwania, nie wystraszą się, nie przejdą obojętnie, tylko zareagują zgodnie z wiedzą pozyskaną w trakcie warsztatów. Pamiętajmy, że próba podjęcia akcji ratunkowej jest obowiązkiem każdego z nas - mówi Mariusz Pacałowski, dyrektor merytoryczny Akademii Ratownictwa LUX MED.

            W Światowym Dniu Przywracania Czynności Serca ratownicy Akademii Ratownictwa LUX MED zainaugurują VIII edycję kampanii "Umiem Pomóc". W trakcie szkoleń dzieci wezmą udział w improwizowanych zdarzeniach i nauczą się między innymi, jak postępować w przypadku zadławienia lub zatrzymania oddechu i krążenia u poszkodowanego. Pod okiem doświadczonych specjalistów będą miały możliwość nabycia umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zgodnych z aktualnymi wytycznymi Polskiej Rady Resuscytacji oraz Europejskiej Rady Resuscytacji.

            Dotychczas w ramach kampanii przeszkolonych zostało ponad 4600 uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania, Torunia oraz Rzeszowa.

 

Akcje uświadamiające, jak udzielać pierwszej pomocy, organizowane są również na naszym terenie. W ubiegłym roku blisko 300 osób wzięło udział w próbie bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Uczestniczyli w niej uczniowie I Licem Ogólnokształcącego w Jarocinie i Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Jarocinie. Akcja odbyła się także w Szkole Podstawowej w Mieszkowie.

[ZOBACZ WIĘCEJ]

[AKTUALIZACJA]

Do tegorocznej ogólnopolskiej próby bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej włączyli się Zespół Szkół w Mieszkowie oraz OSP w Mieszkowie. - Nasza szkoła uczestniczy w tej akcji już kolejny raz. Po raz czwarty - bo już od 2015 roku - w godzinach od 12.00 do 12.30 razem ze strażakami "bijemy" rekord - mówi dyrektorka Marlena Naklicka. Od 2010 roku szkoła realizuje też program edukacyjny skierowany do dzieci z klas I-III "Ratujemy i uczymy ratować".    

 

* Badanie "Pierwsza Pomoc"*  przeprowadzone zostało w czerwcu przez Kantar Public na zlecenie Grupy LUX MED

R E K L A M A
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M A