› Aktualności
15:08 / 24.03.2019

Ekstremalna Droga Krzyżowa z Jarocina i Panienki wyruszy po raz drugi

Ekstremalna Droga Krzyżowa z Jarocina i Panienki wyruszy po raz drugi

fot. Archiwum/Lidia Sokowicz

W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, na Ziemi Jarocińskiej zaplanowano dwie trasy w ramach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Obie można będzie pokonać w piątek 12 kwietnia. Zapisać należy się za pośrednictwem strony www.edk.org.pl.

 

 

 

„Trasa zielona - św. Jana Pawła II” jest dłuższa o 4 km w porównaniu do zeszłorocznej „czerwonej - św. Marcina”. EDK będzie zaczynać się i kończyć w Jarocinie, w parafii św. Marcina, a po drodze będą Cielcza, Mieszków, Radliniec, Dębno, Lgów, Brzóstków, Żerków i Wilkowyja. - Planowaliśmy zrobić oficjalnie krótszą drogę, ale od tego roku sztab EDK wycofał się z dróg poniżej 40 km, można to zrobić jedynie jako wariant drogi pełnej. Droga powinna być ekstremalna tzn. rzeczywiście zmuszała do wyjścia ze swojej strefy komfortu. Ma charakter bardziej "terenowy" niż zeszłoroczna i jest nieco dłuższa, więc ekstremalność nieznacznie wzrosła. Jeśli ktoś nie da rady ukończyć pełnej trasy, to do Żerkowa jest 28 km, a do Wilkowyi - 38 km - wyjaśnia koordynator Szymon Hypki.

Msza św. w kościele św. Marcina rozpocznie się o godz. 19.30. Każdy uczestnik przygotowuje drewniany krzyż, który niesie ze sobą podczas trwania EDK. Trasę można pokonywać samemu albo w maksymalnie 10-osobowych grupach.

 

Drugą z tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej - „Najświętszego Imienia Jezus” w zeszłym roku po raz pierwszy zaplanowała Katarzyna Gładczak z parafii w Panience. Tutaj uczestnicy mają do pokonania 40 km przez Chwałkowo Kościelne, Jaraczewo, Golę, Niedźwiady aż do Gostynia. Zanim wierni wyruszą, najpierw otrzymają indywidualne błogosławieństwo. Msza św. na rozpoczęcie EDK zostanie odprawiona o godz. 20.30 w kościele Najświętszego Imienia Jezus w Panience. Godzinę wcześniej można będzie odbierać pakiety z rozważaniami Drogi Krzyżowej, opisem trasy wraz z mapką oraz odblaskiem i opaską EDK. Koszt takiego wyposażenia pielgrzyma to 15 zł.

 

Trasę każdy z uczestników pokonuje na własną odpowiedzialność, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie przez wyruszeniem. Obie przebiegają drogami ogólnodostępnymi, gruntowymi i utwardzonymi (asfalt, bruk) zlokalizowanymi na terenach leśnych, zabudowanych oraz rolniczych (wśród pól). Należy uwzględnić, że droga pokonywana nocą jest bardziej męcząca niż w dzień. Trzeba pamiętać o wygodnych butach, ciepłej i przeciwdeszczowej odzieży, jedzeniu i piciu, a także o latarce-czołówce i zapasowych bateriach.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%