› Gospodarka
14:36 / 05.04.2018

Falowanie muru, wybrzuszenia… To był ostatni moment na takie prace

Falowanie muru, wybrzuszenia… To był ostatni moment na takie prace

fot. Materiały UM w Jarocinie

Jarocin. Gmina Jarocin. Park w Jarocinie. Rewitalizacja parku w Jarocinie. Pałac Radolińskich

Dobra informacja dla wszystkich korzystających z Parku Miejskiego. Jak informują władze miasta - za Pałacem Radolińskich prowadzone są prace mające na celu wzmocnienie tarasu, który już wkrótce stanie się miejscem ogólnodostępnym. Powstanie tam ogród różany z obwódkami bukszpanowymi i wytyczonymi alejami z nawierzchni z kruszywa wodoprzepuszczalnego.

R E K L A M A

Prowadzone prace ziemne w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu wzbudziły zainteresowanie mieszkańców Jarocin.

- W czasie renowacji elewacji Pałacu Radolińskich okazało się, że mur oporowy stanowiący zewnętrzną obudowę tarasu ziemnego rozpada się. Spoiny łączące kamienie z zewnętrznej okładziny były w bardzo złym stanie. Dało się zauważyć falowanie muru i wybrzuszenia, świadczące o tym, że ziemia wypycha kamienny mur - wyjaśnia Sebastian Pluta, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie, które prowadzi remont pałacu. - Efektem końcowym takiego stanu rzeczy mogło być całkowite zniszczenie muru oporowego, a w efekcie również zniszczenie ziemnego tarasu. Podjęcie prac naprawczych było możliwe tylko obecnie. Uwarunkowania techniczne naprawy muru wymagają użycia ciężkiego sprzętu, który naruszy strukturę polany za pałacem. W perspektywie prac nad odtworzeniem sieci ścieżek za pałacem obecnie jest ostatni moment na przeprowadzenie tego rodzaju prac - dodaje.

Projekt budowlany został uzgodniony z konserwatorem zabytków. Ziemny taras zostanie zdrenowany, w środku powstanie betonowy mur oporowy, następnie obłożony kamienną obudową.

- Założenie jest takie, aby kamienny mur został najwierniej odtworzony. Dlatego poszczególne kamienie zostały oznaczone, aby możliwe było ich ponowne ułożenie w dotychczasowym porządku - tłumaczy Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina. - To są kwestie techniczne. Natomiast najważniejszą jest informacja, że taras za kilka miesięcy wraz z całym pałacowym ogrodem zostanie otwarty i będzie ogólnodostępny - zapowiada wiceburmistrz.

Za pałacem zostaną odtworzone i utwardzone wodoprzepuszczalnymi nawierzchniami aleje w układzie historycznym. Będzie można tam wejść zarówno tuż przy bramie od strony ulicy Kasztanowej, jaki i przy pałacu, ale też przy dużym stawie. Docelowo na Lipince między stawem a ulicą Kasztanową powstaną trzy kładki w ciągu pieszych alei.

 

- Na tarasie będzie ogród różany z bukszpanowymi obwódkami. Pojawią się znów rośliny w donicach: agapanty, oleandry i cytryny - zdradza dr Marzena Jeleniewska-Jankowska, współautorka koncepcji rewaloryzacji i rewitalizacji parku. - Chcielibyśmy, aby to miejsce przypominało czasy, kiedy pałac był domem rodziny Radolińskich i możliwe było odbywanie tutaj podróży w czasie - dodaje wiceburmistrz Robert Kaźmierczak. Aleje za pałacem będą oświetlone i objęte siecią monitoringu. Staną nowe ławki, kosze na śmieci, a też tablice informacyjno-edukacyjne, przybliżające historię miejsca i opisujące odkryty w wyniku wycinki i pielęgnacji bardzo cenny drzewostan. Zniknie też mocno już zniszczone ogrodzenie wewnętrzne tej części parku.

R E K L A M A
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%
R E K L A M A

Zdjęcia ilość zdjęć 6