› Aktualności
09:13 / 31.08.2019

Fundusz sołecki - zostało mało czasu na złożenie wniosku

Fundusz sołecki - zostało mało czasu na złożenie wniosku

fot. Karina Muszalska

Wnioski o utworzenie funduszu sołeckiego w żerkowskich sołectwach.

 

R E K L A M AMOBI - Fundacja-procent

Gmina Żerków to druga, co do wielkości gmina w powiecie jarocińskim. Nie mogła się ona dotąd poszczycić się funduszem sołeckim. Sytuacja uległa jednak diametralnej zmianie po wyborach samorządowych oraz nowych sołtysów. Zwolenników wyodrębnienia pięniędzy dla każdego sołectwa znacznie przybyło.

 

 

Na marcowej sesji podjęta została większością głosów uchwała o wyodrębnieniu wspomnianego funduszu sołeckiego na rok 2020 Ja się bardzo cieszę, że po tylu latach wreszcie ustalono fundusz. – twierdziła wówczas Paulina Matuszak.

 

[Zbliżają sie obchody jubileuszu OSP Żerków - zobacz szczegoły]

 

Zanim jednak doszło do wyodrębnienia funduszu Urząd Miasta i Gminy Żerków zorganizował specjalne szkolenie dla sołtysów i radnych. - Są duże zmiany w radzie oraz wśród sołtysów. Postanowiliśmy więc przeprowadzić szkolenie z zakresu funduszu sołeckiego – zapewniał wtedy burmistrz Żerkowa Michał Surma.

 

To mieszkańcy sołectw mogą sami zdecydować, na co zostanie wydana wyliczona dla nich pula środków. Muszą jednak dochować ustawowy termin i do 30 września tego roku złożyć do wójta odpowiedni wniosek. Dołączone musza być do niego odpowiednie dokumenty – podjęta uchwała przez zebranie wiejskiego wraz z protokołem oraz lista obecności.

 

[Bezpłatne badania profilaktyczne w Żerkowie - czytaj szczegóły TUTAJ].

 

Zgłaszane przez sołectwa działania muszą jednak mieścić się w ramach zadań własnych gminy i być zgodne ze strategią rozwoju gminy. Remont świetlicy, boisko, plac zabaw, boiska, imprezy dla mieszkańców - listę popularnych działań można długo rozwijać.

 

W związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania wspomnianych wniosków w sołectwach zwoływane są zebrania wiejskie. Już zostały rozesłane kurendy w Chrzanie i w Mniszewie.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%