Gdzie ofiary przemocy mogą szukać pomocy?

Opublikowano:
Autor:

Gdzie ofiary przemocy mogą szukać pomocy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Z prokuratorskich statystyk wynika, że przestępstwa przeciwko rodzinie, obok drogowych i narkotykowych, są w trójce najczęściej popełnianych.  

Przedstawiciele organów ścigania podkreślają, że część sąsiadów nie reaguje na krzywdę ludzi zza ściany. - Największą bolączką w przypadku takich przestępstw jest to, że społeczeństwo nie zawsze chce to widzieć, słyszeć i być świadkiem w sprawach rodzinnych. W takiej sytuacji pokrzywdzeni - dzieci, kobiety - zostają sami i rezygnują ze składania doniesień. Niestety jesteśmy nieraz ślepi i głusi. Prowadzi to do tych medialnych tragedii, o których słyszymy - podsumowuje prokurator Danuta Bernacik-Stępień.

W jej ocenie przemoc w rodzinie dotyczy przeróżnych grup, niezależnie od ich statusu społecznego czy materialnego. Z prokuratorskich statystyk wynika, że przestępstwa przeciwko rodzinie, obok drogowych i narkotykowych, są w trójce najczęściej popełnianych.

 

Zagłosuj w sondzie:

{loadposition sonda_1_kg}

 

23 osoby, które fizycznie i psychicznie znęcały się nad najbliższymi skazał w ubiegłym roku Sąd Rejonowy w Jarocinie. 2 usłyszało kary bezwzględnego pozbawienia wolności. Pokrzywdzonymi były 33 kobiety, 14 dzieci i 1 mężczyzna.

 

Gdzie szukać pomocy?

Ofiary przemocy w rodzinie mogą szukać pomocy podczas Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw w dniach od 20 do 24 lutego. W Jarocinie do ogólnopolskiej akcji włączają się sąd, prokuratura i ośrodek interwencji kryzysowej.

Punkt Konsultacyjny dla Ofiar Przestępstw zostanie uruchomiony w Sądzie Rejonowym przy al. Niepodległości 15 w Jarocinie. Kuratorzy zawodowi i asystent sędziego będą przyjmowali w godz. od 13.00 do 15.00.

Prokuratura Rejonowa al. Niepodległości 19 w Jarocinie. Prokuratorzy będą udzielali porad od 9.00 do 15.30.

W Ośrodku Interwencji Kryzysowej na ul. Szubianki 21 w Jarocinie pracownicy socjalni będą dyżurowali w od godz. 12.00 do 15.00. Udzielają porad tylko ofiarom przemocy w rodzinie. Pomoc prawna w poniedziałki od godz. 14.00 do 17.00 oraz w piątki od 10.00 do 13.00. Kontakt telefoniczny z ośrodkiem pod numerem: (62) 747-74-60.

Można zadzwonić na jeden z numerów telefonów zaufania, na przykład „Niebieską linię” - Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie numer telefonu 801-120-002 lub na policyjny telefon zaufania: (62) 749-82-98.

 

22 lutego na stronie www.debata.lex.pl/prokuratura odbędzie się debata online na temat: „Kompensata państwowa dla ofiar przestępstw w Polsce - teraźniejszość i przyszłość”. Czas trwania: godz. 11.00 - 16.00.

(era)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE