› kultura i rozrywka
16:38 / 11.05.2012

„Golem” na rynku

„Golem” na rynku
W sobotę 19 maja jarociński rynek stanie się sceną teatralną. Wśród starych kamienic znów na nowo ożyje żydowska legenda praskiego Golema. 

Spektakl plenerowy nawiązuje do tradycji żydowskiej, a dokładnie legendarnej postaci Golema, stworzonej przez pochodzącego z Poznania rabina Pragi - Jehudę Löw ben Bezalela, zwanego Maharalem. Przedstawienie „Rabin Maharal i Golem” opowiada kolejną wersję legendy praskiego Golema, wymyśloną przez poznańskiego poetę Macieja Rembarza. W widowisku miesza się sacrum i profanum, zmyślenie i fakty, legendy o poznańskich rabinach z anegdotami z miejskich kronik, tragedia z farsą i przeszłość z teraźniejszością. Spektakl wyreżyserował Lech Raczak - współtwórca Teatru Ósmego Dnia oraz dyrektor artystyczny festiwalu teatralnego „Malta”, na którym przedstawienie miało swoją premierę. W Jarocinie „Rabin Maharal i Golem” zostanie pokazane w ramach „Nocy Muzeów”. Początek o godz. 21.00.

(ls)

W ramach projektu "Wielkiego Teatru w Małym Mieście" - realizowanego dzięki staraniom Stowarzyszenia Jarocin XXI - sztuka od siedmiu lat gości w niecodziennej scenerii, w miejscach pozornie nie nadających się na cele kulturalne - na targowisku, w halach naprawczych, kotłowniach czy w nieczynym sklepie. Tym razem większość z 10 przestawień zostanie pokazana w centrum miasta. Za scenę teatralną posłuży starówka - ulice, place, podwórka i budynki położone wokół rynku. Kolejne spektakle w ramach Wielkiego Teatru w Małym Mieście, w tym kilka skierowanych do dzieci, zostaną wystawione już w czerwcu. Projekt otrzymał dofinansowanie z budżetów ministerstwa kultury, gminnego i powiatowego oraz z urzędu marszałkowskiego.

R E K L A M AGAZETA online 03 MOBI TEKST
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART