Handlarze „śmiercią” krok przed policją [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Handlarze „śmiercią” krok przed policją [WIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Cztery przypadki podejrzenia zażycia dopalaczy odnotował w tym roku jarociński sanepid. Na szczęście badania nie potwierdziły zatrucia organizmów młodych ludzi wspomnianymi substancjami. Najgorsze jest, że części tego typu zdarzeń nie uda się wyjaśnić. W powiecie ma być opracowany program walki z dopalaczami.

To efekt spotkania, które odbyło się w starostwie powiatowym dzień po inauguracji rządowej kampanii „Dopalacze kradną wolność”. Jego inicjatorem była jarocińska policja. Komendant przypomniał, że problem dopalaczy pojawił się w Polsce pięć lat temu. Podkreślił, że wtedy w kraju zlikwidowano ponad 1,5 tysiąca podmiotów, które handlowały takimi środkami. - Musimy przystąpić do takiej akcji, która będzie informowała społeczność, głównie młodzież o tych potencjalnych zagrożeniach. Problem narasta. Aktualnie na naszym terenie nie mamy żadnego podmiotu, który handlowałby takimi środkami. Niestety są to substancje, które można łatwo zakupić za pośrednictwem internetu. Nasza akcja będzie głównie polegała na tym, abyśmy mówili o zagrożeniach. Nie chcę tutaj dzisiaj mówić o odpowiedzialności karnej, bo to nie tędy droga byśmy, straszyli dzieci i młodzież, co się stanie, gdy będą posiadały narkotyki czy dopalacze. Naszym podstawowym zadaniem jest ściganie osób, które sprzedają „śmierć”, aby je wyeliminować z rynku - mówił mł. insp. Krzysztof Rzepczyk. Przypomniał, że po lipcowych zmianach w prawie 114 nowych substancji zostało nazwanych narkotykami, za posiadanie i rozprowadzanie których grożą takie same kary jak w przypadku narkotyków.

Problem w tym, że dilerzy substancji psychoaktywnych wyprzedzają prawo, zmieniając tak szybko składy tych środków, że ustawodawca nie zawsze zdąży je wpisać na listę zabronionych substancji. Komendant powiatowy policji w walkę z dopalaczami chciałby zaangażować wszystkie instytucje działające na terenie powiatu począwszy od samorządów, poprzez organizacje pożytku publicznego, społeczne, a na szkołach kończąc.

Przedstawicielka jarocińskiego sanepidu poinformowała, że w Jarocinie zamknięto 3 sklepy z dopalaczami w 2010 r. Przeprowadzone kontrole w późniejszym okresie nie wykazały, aby na naszym terenie handlowano takimi preparatami. W tym roku sanepid otrzymał cztery zgłoszenia o podejrzeniu zatrucia się dopalaczami. W dwóch przypadkach nie udało się wyjaśnić, co było powodem skażenia organizmów młodych ludzi. U dwóch pozostałych wykryto związek THC, który jest główną substancją psychoaktywną zawartą w marihuanie. Służby twierdzą, że nie były to dopalacze.

Ostatecznie zebrani ustalili, że powołany zostanie zespół, który zajmie się opracowaniem wieloletniego programu profilaktycznego. Ma on nie tylko edukować młodzież, ale zachęcać ją do aktywnego włączania się w różnego rodzaju inicjatywy. Prace zespołu ma koordynować Wydział Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jarocinie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE