› Aktualności
15:18 / 10.07.2018

Hrabia Gorzeński stanął pod urzędem. Kolejny pomnik w Jarocinie

Hrabia Gorzeński stanął pod urzędem. Kolejny pomnik w Jarocinie

fot. Materiały Urzędu Miejskiego w Jarocinie

Postać hrabiego Zbigniewa Gorzeńskiego stanęła dzisiaj przed budynkiem Urzędu Miejskiego przy ulicy Niepodległości. Ma się tutaj znajdować tylko do połowy października.

 

 

R E K L A M A

Pomnik dowódcy jarocińskich oddziałów w czasie Powstania Wielkopolskiego ma docelowo znaleźć swoje miejsce w parku u zbiegu ulic Hallera i Śródmiejskiej. Do niedawna zwyczajowo nazywano je "Parkiem Zwycięstwa". Uchwałę w sprawie powrotu do jego dawnej nazwy - majora Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego, Rada Miejska Jarocina podjęła pod koniec 2016 roku. Miejsce to zostało zagospodarowane i przeznaczone na park w 1923 r. z inicjatywy ówczesnego burmistrza Jarocina Czesława Łukowskiego. Otrzymało wówczas nazwę „Parku hrabiego Gorzeńskiego”, właściciela majątków w Tarcach i Lgowie oraz dowódcy pierwszych polskich oddziałów Powstania Wielkopolskiego. Nazwa - z przerwą w czasie II wojny światowej - przetrwała do 1950 r., kiedy to rada miejska zdecydowała o zmianie na „Park Bohaterów Stalingradu”. Zwyczajowo jednak nazywany był Parkiem Zwycięstwa.

W centrum znajduje się kamień z tablicą dedykowaną "Bohaterskich Synów Ziemi Jarocińskiej 1939-1945", którą w tym miejscu odsłonięto 31 sierpnia 1979 roku. Teraz głaz, pod którym co roku składane były kwiaty w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, miałby pozostać w przestrzeni parku lub sąsiadującego terenu zieleni przy łączniku. Tablica po zdemontowania trafiłaby do zbiorów Muzeum Regionalnego w Jarocinie. A w miejsce obelisku ma stanąć pomnik majora Gorzeńskiego wraz z figurami czterech powstańców, autorstwa Michała Batkiewicza. Termin postawienia i odsłonięcia pomnika majora nie jest przypadkowy, ponieważ w tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Ofiarom II wojny światowej poświęcona jest teraz instalacja artystyczna na skwerze u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Wrocławskiej. Do tej pory znajdował się tam tylko krzyż przypominający, że było to miejsce pochówku ofiar epidemii cholery.

To już nie pierwsza "przeprowadzka" pomników i tablic w Jarocinie. W 2006 roku przy Niepodległości przeniesiono tablicę upamiętniającą 42 uczestników Powstania Wielkopolskiego z Ziemi Jarocińskiej, która znajdował się od 1978 roku u wylotu ulicy kardynała Wyszyńskiego (wtedy była ona jeszcze nieprzejezdna). Tę, która upamiętaniała ofiary walki z faszyzmem i komunizmem, w 2012 roku trzeba było przenieść z budynku znajdującego się przy ul. Kościuszki 27 na gmach byłego gimnazjum nr 1 w Jarocinie (obecnie Szkoła Podstawowa nr 2).

W Jarocinie znajduje się obecnie około 30 miejsc pamięci - tablic i pomników.

W maju odsłonięty został nowy - poświęcony ofiarom podziemia antykomunistycznego.

 

O powrocie do starej nazwy parku przy ul. Hallera czytaj TUTAJ

O wycince drzew w Parku Gorzeńskiego czytaj TUTAJ

 

R E K L A M A
1
0
oceń tekst 1 głosów 100%
R E K L A M A

Zdjęcia ilość zdjęć 1