Jakie są koszty pożyczek?

Opublikowano:
Autor:

Jakie są koszty pożyczek? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pożyczki cieszą się – nomen omen – wzięciem wśród bardzo wielu Polaków. Powstaje jednak pytanie – ile kosztuje pożyczanie? Warto to wiedzieć, zanim podejmie się ostateczną decyzję o pożyczce.

 

Pożyczanie od ręki

Pożyczki cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ można je otrzymać niemal bez formalności. Wystarczy dowód osobisty, ewentualnie zaświadczenie o dochodach – nic więcej! Dodajmy jeszcze odrobinę czasu, który trzeba poświęcić na wizytę w siedzibie firmy pożyczkowej lub wypełnienie formularza przez Internet bądź w aplikacji mobilnej. Decyzje są wydawane w szybkim tempie, a gotówka przelewana na konto lub przekazywana czekiem do obioru na poczcie. Proste, prawda? Ale ile to kosztuje – oto jest pytanie.

Istnieją promocyjne oferty, z których niekiedy warto skorzystać. Darmowe pożyczki znajdziesz w rankingu Łowca Chwilówek. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że są to propozycje tylko dla nowych klientów, a w dodatku na niskie kwoty i szybki czas spłaty. Nie zapłaci się ani złotówki tylko pod warunkiem dotrzymania umówionych terminów. We wszystkich innych przypadkach trzeba płacić. Ale… za co?

 

Za co płacimy przy pożyczce

Od czasu ustawy antylichwiarskiej, jaka sama nazwa wskazuje, w świetle prawa nie jest możliwe ściąganie z klientów przesadnie wysokich kwot. Mimo to nadal trzeba uważać, żeby nie przepłacić. Każda z dziesiątek firm pożyczkowych w Polsce ma swoje własne warunki finansowe, dlatego zaglądanie do aktualnych rankingów i zestawień zdecydowanie ma sens.

Z pożyczkami słusznie kojarzą się odsetki, ustalane na podstawie stałego oprocentowania. Bardzo wiele firm w Polsce preferuje obecnie 10% na stałe. Czy to oznacza, że pożyczając 1000 zł oddajemy 1100 zł? Nie! Doliczyć trzeba bowiem inne opłaty, już nie tak chętnie eksponowane w przekazach reklamowych. Są opłaty weryfikacyjne, są opłaty rejestracyjne. Firmy stosują różne nazewnictwo, ale chodzi o to samo: namnożenie kosztów, które są dokładane do comiesięcznych rat. Dlatego zdecydowanie trzeba analizować łączny koszt całej pożyczki, a także wysokość pojedynczych rat.

 

Niezbędna świadomość

Korzystaj z Internetu, aby zawsze wiedzieć, ile płacisz i za co. Czytaj nie tylko przekazy reklamowe, ale przede wszystkim umowy oraz dłuższe treści na temat danej firmy. Zobacz, co to jest monit, dowiedz się, jakie koszty nalicza się osobom, które nie zapłaciły raty w terminie lub mają dłuższy problem z rozliczeniem zobowiązania.

Koszt pożyczki zależy także od perspektywy spłaty. Im dłużej spłacamy pożyczkę (podobnie jest w przypadku kredytów), tym więcej rat. A skoro więcej rat, to finalnie więcej oddajemy danemu podmiotowi, nie wspominając o braku finansowej stabilizacji i swobody. Jednym słowem – nie zwracaj uwagi na reklamy, tylko sprawdzaj konkretne liczby i patrz przez pryzmat swoich potrzeb oraz możliwości. Nie podejmuj pochopnych decyzji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE