Jako ostatni witali obraz Matki Bożej. ZOBACZ zdjęcia z Cerekwicy i Jaraczewa

Opublikowano:
Autor:

Jako ostatni witali obraz Matki Bożej. ZOBACZ zdjęcia z Cerekwicy i Jaraczewa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W kościele parafialnym w Jaraczewie trwa właśnie msza św. sprawowana na zakończenie peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Wczoraj taką samą uroczystość miała parafia w Cerekwicy.

 

 

Nawiedzenie dekanatów i parafii na terenie Archidiecezji Poznańskiej trwa od 18 maja. W lipcu kopia Ikony Jasnogórskiej wędrowała po dwóch dekanatach - nowomiejskim i boreckim. Część miejscowości z gmin Jarocin, Nowe Miasto i Jaraczewo również przeżywała te uroczystości, które na terenie diecezji kaliskiej odbywały się już 8 lat temu.

 

Na zakończenie proboszcz każdej parafii powierzał ją Matce Bożej. Była też okazja, aby poświęcić dewocjonalia. Stoiska z nimi były ustawiane w każdej z miejscowości, w której odbywało się nawiedzenie. Oprócz obrazów czy różańca można też było nabyć np. Maryjny magnes na lodówkę. Na całej trasie peregrynacji towarzyszyli też fotografowie, którzy tworzyli coś w rodzaju taboru złożonego z busów i przyczep kempingowych. Zdjęcia , na których uwieczniano głównie pojedyncze osoby, można było nabyć za 3 zł już kilka minut po rozpoczęciu mszy św. na powitanie obrazu. 

 

W każdej miejscowości na samochód-kaplicę oczekiwali m.in. strażacy, służba liturgiczna, kapłani i mieszkańcy. Do każdej z miejscowości na powitanie obrazu przyjeżdżał jeden z biskupów poznańskich. Jeśli był to biskup Damian Bryl, to wielokrotnie podkreślano fakt, że pochodzi on właśnie z tej gminy, a konkretnie z Goli. Przybywali również księża pochodzący z danej parafii oraz ci, którzy wcześniej tam pracowali. Wspólnie sprawowali Eucharystię o północy.

 

Imponujące wrażenie w czasie całej peregrynacji robiły dekoracje przy drogach, krzyżach i kapliczkach przydrożnych, a także na terenie przykościelnym i w środku świątyni. Wzdłuż tras powbijano paliki i rozciągnięto kilometry sznurka z kolorowymi, gotowymi już, chorągiewkami albo robionymi samodzielnie strążkami. Były też flagi, proporce, a nawet kokardki na znakach drogowych. Często ozdabiano również drzewa i krzewy. Okna niemal wszystkich domów wyglądały tak, jak zwykle w czasie uroczystości Bożego Ciała.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE