10:39 / 11.07.2019

Jarocin: Segregacja odpadów po nowemu - kto to wymyślił?

Jarocin: Segregacja odpadów po nowemu - kto to wymyślił?

Dlaczego właśnie teraz rozpoczyna się segregacja bio odpadów? Dlaczego nie może zostać po staremu? Zgodnie z dyrektywami unijnymi z 2016, zatwierdzonymi przez Ministra Środowiska w 2017 Polska obowiązkowo, jak inne kraje unijne, musi segregować BIO-odpady kuchenne.

Idea dodatkowo wydzielania frakcji jest taka, żeby przetworzyć jak najwięcej odpadów i wykorzystać je w obiegu gospodarczym- zamiast bezużytecznie składować. W związku z tym na gminy został nałożony obowiązek wprowadzenie zbiórki odpadów biodegradowalnych. Wymóg prawny jest taki, że już od następnego roku gmina nie może przekazać więcej niż 35 % tego typu odpadów do składowania. Jeśli nie wywiąże się z tego obowiązku zostaną na nią nałożone kary, które odczują wszyscy mieszkańcy. Co więc trzeba zrobić, aby tego uniknąć?

Każdy właściciel posesji zobowiązany jest do wypełnienia jednego z dwóch oświadczeń, które  dostarczą mu pracownicy ZGO-NOVA. Będą oni  w godzinach popołudniowych odwiedzać mieszkańców dostarczając oświadczenia. Można je wypełnić „od ręki” albo w ciągu 5 dni roboczych od daty otrzymania dostarczyć do Urzędu Gminy.

Oświadczenie nr 1 jest wyrażeniem zgody na postawienie na terenie posesji 80 litrowego pojemnika w kolorze brązowym na odpady biodegradowalne kuchenne. Jednocześnie jest także oświadczeniem o rezygnacji z prowadzenia przydomowego kompostownika, co oznacza, że podpisujący oświadczenie nr 1 właściciel posesji otrzyma również worki na odpady zielone, których nie wolno  wyrzucać do odpadów kuchennych.

Oświadczenie nr 2 jest rezygnacją z pojemnika na odpady biokuchenne na rzecz prowadzenia przydomowego kompostownika. Co to oznacza? Wszystkie odpady biodegradowalne kuchenne oraz zielone (trawa, liście) muszą zostać zagospodarowane  na posesji w kompostowniku. W przypadku podpisania tego oświadczenia worki na odpady zielone nie będą dostarczane.

UWAGA! Jeśli właściciel posesji nie podpisze żadnego z powyższych oświadczeń będzie ponosił opłatę jak za odpady zmieszane, a więc znacznie wyższą.

Opłaty za odbiór odpadów od 01.07.2019r. na terenie Gminy Jarocin:

Selektywne zbieranie odpadów:

 • 1 os. 14 zł 
 • 2 os. 14 zł od osoby
 • 3 os. 13 zł od osoby
 • 4 os. 12 zł od osoby
 • 5 os. i więcej 11 zł od osoby
 • Brak segregacji: 28 zł od osoby

 

Po podpisaniu oświadczenia nr 1 na posesję zostanie dostarczony pojemnik z chipem, który pozwoli  go  zidentyfikować  w systemie RFID . 

Cały proces dystrybucji pojemników zostanie zakończony do końca października.

 Kiedy i gdzie będą dostarczane w miesiącu lipcu oświadczenia i pojemniki?

 Harmonogram. :

ZAKRZEW

 • Planowane dostarczenie oświadczeń  03-05.07
 • Planowane dostarczenie pojemników od 10.07

JAROCIN

AL. NIEPODLEGŁOŚCI,  BRACTWA KURKOWEGO, BRONIEWSKIEGO, BRZOZOWA CEGLANA, CHABROWA, CHOPINA,CICHA, DWORCOWA, ESTKOWSKIEGO,  HANDLOWA,  JACHOWSKIEGO,  KONOPNICKIEJ, KOPERNIKA, MARCINKOWSKIEGO, MATEJKI, POZNAŃSKA, PRZEMYSŁOWA, SKWER WIELKOPOLSKICH RYTMÓW MŁODYCH, STASZICA,  ZACISZNA

 • Planowane dostarczenie oświadczeń  05-10.07
 • Planowane dostarczenie pojemników od 15.07

a) ANNAPOL, 700-LECIA, 1000-lecia, BOHATERÓW JAROCINA, Do Słupi, GORZEŃSKIEGO, HARCERSKA, BRANDOWSKIEGO, DŁUGA, Gen. SIKORSKIEGO, JARMARCZNA, JORDANA, KARWOWSKIEGO, KASPRZAKA, KIRCHNERA, KR. JADWIGI, KRUCZA, KUSOCIŃSKIEGO, LISIA, MARATOŃSKA, OKRĘŻNA, OLIMPIJSKA, PARK, PARKOWA, SARNIA, SPORTOWA, STAWNA, ŚNIADECKICH, ŚW. DUCHA, TACZAKA, VELDHOVEN, WARYŃSKIEGO, WARYŃSKIEGO,  WILCZA, ZAJĘCZA, ZAMKOWA, ZAPŁOCIE, ŻERKOWSKA, ŻURAWIA, ŻWIRKI I WIGURY               

b) BATOREGO, GLINKI, FRANCISZKAŃSKA, LESZCZYCE, MAGNOLIOWA, MALINOWSKIEGO, MIKOŁAJCZYKA, PODCHORĄŻYCH, SKOWRONKOWA, SŁOWACKIEGO, WOJSKA POLSKIEGO

c) BEMA, NIEDBAŁY, OS. KONSTYTUCJI, PAROWOZOWNIA, PIASKOWA, POPIEŁUSZKI, POWSTAŃCÓW . WLKP, ROGALSKIEGO, SKŁODOWSKIEJ, SOLIDARNOŚCI, TRAUGUTTA, WALENTYNOWICZ

 • Planowane dostarczenie oświadczeń  10-19.07
 • Planowane dostarczenie pojemników od 29.07

           

0
1
oceń tekst 1 głosów 0%