› Aktualności
15:19 / 23.03.2019

Jarocińskie Forum Dyskusyjne z apelem do władz [GALERIA, SONDA]

Jarocińskie Forum Dyskusyjne z apelem do władz [GALERIA, SONDA]

fot. Karina Muszalska

Jarocin, gmina Jarocin, Jarocińskie Forum Dyskusyjne, smog, alarm antysmogowy, apel do władz samorządowych

 

W piątek 22 marca o godz. 17.00 w siedzibie Południowej Oficyny Wydawniczej odbyło się drugie spotkanie Jarocińskiego Forum Dyskusyjnego. Tematem był problem smogu na naszym terenie. Jak zawsze miało ono charakter otwarty więc każdy mógł na nie przyjść, komu nie jest obojętne, jakim powietrzem oddycha on i jego rodzina.

 

Gościem specjalnym forum był Wojciech Augustyniak z Poznańskiego Alarmu Smogowego. Na spotkanie przybyli również: wiceburmistrz Robert Kaźmierczak, przewodniczący rady miejskiej Rajmund Banaszyński oraz Waldemar Matuszczak przedstawiciel Veolia Energia Poznań S.A.

 

 

Prowadzący spotkanie Wojciech Augustyniak omówił przede wszystkim zagadnienia, które zostały mu przedstawione w zaproszeniu. Dotyczyły one:

  1. Analizy Jarocina i okolic - czy powietrze w Jarocinie i okolicznych wsiach pogarsza się na przestrzeni ostatnich lat, czy się poprawia? Co złego występuje w naszym powietrzu?
  2. W jakim kierunku powinno zmierzać prawo lokalne, aby zapobiegać smogowi?
  3. Co my jako mieszkańcy możemy zrobić, aby wpływać na władze i ich decyzje?
  4. Co my jako mieszkańcy możemy sami robić, aby poprawić nasze powietrze?

 

 

Wszyscy obecni wskazali potrzebę powołania straży miejskiej, która uprawniona byłaby do przeprowadzania odpowiednich kontroli. To według uczestników jest jedyny sposób na tych mieszkańców, którzy palą śmieciami, zwłaszcza plastikiem. Ważną informacją było też to, że zanieczyszczenie powietrza jest większe na wsiach niż w mieście. To tam powinny być skierowane specjalne programy na temat smogu.

 

[O Jarocińskim Forum Dyskusyjnym i jego powstaniu przeczytasz tutaj]

 

Jarocińskie Forum Dyskusyjne, jako niezależna obywatelska inicjatywa mieszkańców Jarocina sformułowała podczas spotkania „Apel do władz samorządowych w sprawie podjęcia intensywnych dzaiałan w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza” Zostanie on przekazany na ręce burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego i przewodniczącego rady miejskiej Rajmunda Banaszyńskiego na sesji w dniu 29 marca. Apel można podpisywać w redakcji Gazety Jarocińskiej w godzinach 8.00 do 15.00 do czwartku 28 marca.

 

Apelujemy do władz samorządowych gminy Jarocin o natychmiastowe podjęcie rzeczywistych działań zmierzających do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście i gminie Jarocin. Według danych uzyskanych z pomiarów, Jarocin należy do miast o najgorszej jakości powietrza w Polsce.

NIE ZGADZAMY SIĘ NA TO! MAMY PRAWO DO ODDYCHANIA CZYSTYM POWIETRZEM! NIE CHCEMY UMIERAĆ PRZEZ SMOG!

Zgodnie z prawem, do zadań własnych gminy należy finansowanie ochrony środowiska. Oczekujemy, że w budżecie miasta znajda się środki, które umożliwią podjęcie autentycznych działań w tym zakresie. Chcemy szybkich i niepozorowanych działań. Uznajemy za niezbędne:

1. Ustalenie harmonogramu wprowadzania zakazu używania paliw stałych na terenie obszarów zdegradowanych w mieście Jarocin, a w dalszej kolejności na terenie całego miasta.

2. Zwiększania środków budżetowych na likwidację ogrzewania opartego na paliwach stałych (za wyjątkiem biomasy).

3. Wprowadzenia zakazu posiadania kominków na obszarze śródmiejskim.

4. Ustanowienie pełnomocnika ds. smogu przy burmistrzu Jarocina, który zająłby się koordynacją wszystkich przedsięwzięć w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza.

5. Wprowadzenie systemowego informowania mieszkańców Jarocina o zagrożeniu smogiem.

6. Powołanie straży antysmogowej – policji miejskiej zajmującej się sprawdzaniem przestrzegania przepisów ochrony środowiska przez mieszkańców m.in. przy pomocy dronów.

7. Wprowadzenie czytelnego systemu kar za zatruwanie środowiska i spalanie śmieci oraz szerokiego rozpowszechniania go wśród mieszkańców miasta.

8. Uruchomienie w szkołach skutecznego programu edukacyjnego w zakresie ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem smogu.

Wierzymy, że burmistrz Jarocina wystąpi do Rady Miejskiej z obszernym i ambitnym projektem dotyczącym ochrony powietrza w mieście. Nie chcemy działań pozornych!

Mamy prawo do czystego powietrza.

 

Jeśli zależy Ci na czystym powietrzu, przyjdx i podpisz nasz apel. Nie czekaj!

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  

Czy jestes za wprowadzeniem kar za zatruwanie środowiska i spalanie śmieci?

ankieta dodana 23.03.2019, ilość wszystkich głosów: 157
TAK
83%
NIE
15%
BYĆ MOŻE
1%
NIE MAM ZDANIA
1%
4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 10