› Aktualności
14:00 / 04.03.2019

Jedną z największych gmin w powiecie stać na... pół kilometra drogi [SONDA+ AKTUALIZAJA]

Jedną z największych gmin w powiecie stać na... pół kilometra drogi [SONDA+ AKTUALIZAJA]

fot. Karina Muszalska

To druga pod względem wielkości gmina w powiecie jarocińskim. Mieszka tam ponad 10 tysięcy ludzi. Od kilku miesięcy mają nowego burmistrza, ale nie ma on łatwo. Jak sam przyznaje, stać go na wybodowanie tylko pół kilometra drogi. Na co w tej sytuacji liczy? 

 

Mieszkańcy gminy Żerków narzekają na lokalne drogi. W trakcie zebrań wiejskich, na których wybierani są nowi sołtysi i rady sołeckie, często padają pytania dotyczące budowy i naprawy ulic. Burmistrz Żerkowa Michał Surma krótko odpowiada: - W budżecie mamy zaplanowane 600 tys. zł na budowę dróg. Przyjmując, że średni koszt kilometra drogi wynosi 1 mln zł, to wychodzi, że stać nas tylko na pół kilometra.

 

 

Potrzeb jest sporo i wciąż rosną zwłaszcza w samym Żerkowie, gdzie buduje się wiele domów, a chętnych na kupno dziełek nie brakuje. Przykładem jest os. 700 – lecia. Powstaje tam wiele nowych domków jednorodzinnych.

Os. 700- lecia nie będzie wykończane w pierwszej kolejności. Poprosiliśmy mieszkańców, którzy jeszcze nie rozpoczęli tam budowy o doprowadzenie wszystkich niezbędnych mediów zanim powstaną na tym terenie drogi – mówi Michał Surma.

 

[o pozyskanych  przez powiat funduszach na drogi z Żerkowie czytaj tutaj]

 

 

Czy mieszkańcy gminy Żerków mogą więc liczyć na poprawę stanu nawierzchni jezdni?

Czekamy aż ruszy rządowy Program Budowy Dróg Lokalnych. W nim będzie dokładnie określone, które drogi się kwalifikują i jakie trzeba spełnić warunki. Wtedy podejmiemy z radnymi decyzję. Wiemy z doniesień prasowych, że rząd planuje taki program uruchomić – mówi Surma.

 

 

Rządowy Program Budowy Dróg Lokalnych zapowiadany jesienią ubiegłego roku przez ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, ma byc finansowany tylko ze środków krajowych. W tym celu utowrzono Fundusz Dróg Samorządowych, w którym zabezpieczono 5 mld złotych. Kiedy tak szumnie zapowiadany programzostanie uruchomiony? Czekamy na wyjasnienia Ministerstwa Infrastruktury, który obecnie zarzadza programem.

 

[AKTUALIZACJA]

 

Stanowisko Ministerstwa Infrstruktury

21 lutego tego roku ustalono plan finansowy Funduszu Dróg Samorządowych oraz uzgodniono limity wydatków na rok 2019 dla każdego województwa. Kolejnym etapem będzie werysfikacja przez wojewodów listy zadan zgłoszonych przez samorzady w ramach Programu rozwoju gminnnej i powiatowej infrastruktury drogowej i dostosowanie ich do kryteriów przewidzianych w ustawie o FDS. Następnie ogłoszone zostana przez wojewodów nabory uzupełniające. Dofinansowanie ze środków FDS będzie wieksze dla jednostek samorządu terytorialnego o niskim dochodzie własnym.

 

Pieniądze przyznane na Wielkopolskę:

  • Dofinansowanie zadań jednorocznych, realizowanych przez samorządy województwa wielkopolskiego wyniesie  376 993 570,91 mln zł;
  • Limit na dofinansowanie zadań wieloletnich, których realizacja może się rozpocząć w tym roku, wyniesie 92 861 985,40 mln zł na każdy kolejny rok.

 

Niestety, nie sa znane szczegółowe terminy składania wniosków przez jednostki samorzadu terytorialnego. Wiadomo jednak, że gmina Żerków, która ma niski dochód własny, może otrzymać wysokie dofinansowanie na budowę dróg.

 

Co sądzicie?

Czy drogi w gminie Żerków są w złym stanie?

ankieta dodana 01.03.2019, ilość wszystkich głosów: 116
TAK
52%
NIE
41%
NIE MAM ZDANIA
8%
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AMOBI - Akademia krasnali