Jubileusz przedszkola i dyrektorki

Opublikowano:
Autor:

Jubileusz przedszkola i dyrektorki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

- Bo nasze przedszkole to jedna rodzina, starszy czy młodszy, chłopczyk czy dziewczyna - śpiewały w czasie uroczystości 25-lecia „Bajeczki” wszystkie przedszkolaki. Srebrny jubileusz placówki to także święto prowadzącej ją od samego początku dyrektorki Eugenii Weber. Uroczystości jubileuszowe odbyły się nie w budynku przedszkola, ale w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 4 w Jarocinie. Pomieszczenia, z których na co dzień korzysta 175 maluchów, nie byłyby w stanie pomieścić wszystkich zaproszonych gości, rodziców i dziadków. W szkolnej hali gimnastycznej wystąpiły dzieci ze wszystkich oddziałów.

Historię powstania placówki, która była budowana w czynie społecznym przy udziale zakładów pracy jako przedszkole nr 7, przybliżyła zebranym dyrektor Eugenia Weber. Jak podkreśliła, od samego początku uczestniczyła w urządzaniu placówki, wyposażaniu jej w pomoce dydaktyczne i zabawki. Decyzją burmistrza Stanisława Martuzalskiego będzie kierować nią przez kolejne pięć lat, do końca sierpnia 2017 roku. - To tak naprawdę podwójne święto naszej placówki. Z jednej strony bowiem istnieje i rozwija się jako instytucja już od ćwierćwieczu. A z drugiej strony od 25 lat czyli od samego początku niepodzielnie czuwa nad nim pani dyrektor Eugenia Weber. Jest to swego rodzaju ewenement, ale świadczą o tym, że przedszkole jest prowadzone dobrą ręką - powiedział burmistrz Stanisław Martuzalski. Na uroczystości byli obecni ci, którzy przyczynili się do powstania przedszkola m.in. ówczesny naczelnik miasta i gminy Czesław Robakowski, inspektor oświaty Andrzej Weber oraz dyrektor „Izolacji” Ryszard Kowalski. 

Eugenia Weber kilkakrotnie podkreślała, że sukces placówki to nie tylko jej zasługa, ale i pracujących z nią nauczycielek oraz pracowników obsługi. Chwaliła też współpracę z rodzicami. Wspomniała, że priorytetem jest dla niej nowy plac zabaw, który ma być materialną pamiątką srebrnego jubileuszu. Jego realizacja będzie możliwa dzięki pomocy z budżetu gminnego oraz spółek. W zbieranie funduszy włączyli się także nauczyciele i rodzice. Na ten cel przeznaczone były zyski ze sprzedaży kartek świątecznych oraz zebranych nakrętek.

(ls)

Budowa przedszkola nr 7 (obecnie nr 2) rozpoczęła się 17 maja 1986 roku. W tym samym roku 11 czerwca odbyło się wmurowanie aktu erekcyjnego. Wśród zaproszonych gości znalazł się ówczesny minister ds. spraw oświaty i wychowania, a późniejszy prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. W budowę angażowali się przedstawiciele zakładów pracy. Na czele społecznego komitetu stanęli przewodniczący śp. Henryk Smarzyński - dyrektor „Lenwitu” oraz zastępca Ryszard Kowalski - dyrektor „Izolacji”. Budowa trwała 15 miesięcy. Budynek przekazano 14 września 1987 roku jako czterooddziałowe przedszkole ze 120 miejscami i salą gimnastyczną na piętrze. Z uwagi na wyż demograficzny w 1991 roku liczba dzieci wzrosła do 225 w dziewięciu oddziałach. Konieczna była adaptacja pomieszczeń. Salę gimnastyczną musiano przenieść do piwnicy. Na 10-lecie nadano nazwy oddziałom. W 2007 roku przedszkole otrzymało imię „Bajeczka”. W ciągu 25 lat podłączono do przedszkola ogrzewanie i ciepłą wodę, wyremontowano dach i rynny. Placówka doczekała się też termomodernizacji oraz nowych okien. Wymieniono większość mebli na oddziałach i w szatni. W tym czasie przez placówkę przewinęło się prawie 3 tysiące przedszkolaków.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE