Jutro przedstawienie. Uwaga na godzinę rozpoczęcia

Opublikowano:
Autor:

Jutro przedstawienie. Uwaga na godzinę rozpoczęcia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Teatr Polska to projekt Instytutu Teatralnego, który od lat z powodzeniem przywozi do Jarocina najlepsze sztuki teatralne z całego kraju. W tym roku nasze miasto znów odwiedzi legnicka Modrzejewska, która w Jarocinie ma wielu fanów. Spieszcie się więc z odbiorem miejscówek, bo tylko 100 osób będzie mogła obejrzeć ten spektakl.

 

 

 

Magdalena Drab - utytułowana legnicka dramatopisarka (laureatka m.in. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2017) - pod kierunkiem reżysera Piotra Cieplaka przygotowała dla potrzeb inscenizacji w pewnym sensie nowy tekst. Jest on oparty ściśle na konstrukcji "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego, zawiera liczne fragmenty pierwotnego dzieła, ale ostatecznie tworzy nową autorską całość, odpowiadającą problematyce dzieła Wyspiańskiego we współczesnym ujęciu.

Piotr Cieplak, reżyser Teatru Narodowego w Warszawie, nie waha się swoimi spektaklami zadawać najistotniejszych pytań dotyczących naszego życia zbiorowego, polskich wartości i mitów. Robi to w sposób wnikliwy, lecz pozbawiony zajadłości. Przede wszystkim nie dezawuuje postaw innych niż własna, co daje możliwość spotkania się w teatrze wszystkich stron trawiących dziś Polskę sporów.

 

Projekt "Teatr Polska" realizuje Stowarzyszenie Jarocin XXI i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin. Spektakl w auli Zespołu Szkół nr 1 w Jarocinie (ul. Franciszkańska 1) odbędzie się we wtorek 5 listopada. Początek o godz. 18.00 (na niektórych wejściówkach błędnie wpisano godz. 19.00, należy więc zwrócić na to uwagę!).

 

Bilety w cenie 21 zł można nabyć w kasie kina "Echo", w bibliotece oraz na https://www.bilety24.pl.

 

 


Polscy reżyserzy – Wilam Horzyca, Kazimierz Dejmek, Adam Hanuszkiewicz, Konrad Swinarski – sięgali po Wyzwolenie zawsze w chwilach wielkich dziejowych przemian. Napisany już po Weselu tekst był dyskusją z polską tradycją romantyczną, nowym spojrzeniem na kwestię narodowego wyzwolenia, które można rozpatrywać nie tylko w kategoriach politycznych, ale także intelektualnych, duchowych, światopoglądowych. Wizja Wyspiańskiego pozostaje boleśnie aktualna. Nakreślony przez niego wizerunek Polaka zamkniętego w klatce własnych uprzedzeń i fantazmatów coraz mocniej niestety rezonuje z naszą codziennością. Jednocześnie trzeba pamiętać, że od premiery Wyspiańskiego minęło przeszło sto lat. Świat wokół nas diametralnie się zmienił. Język Wyzwolenia - archaizujący, patetyczny, przeładowany metaforami - jest dla współczesnych odbiorców trudny do przyswojenia. Obrazy, które składają się na sztukę, przestały być czytelne; zamiast wzbudzać żywe emocje, budują dystans między sceną a widownią.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE