06:29 / 13.11.2019

Krakowska spółka w sprawie zerwanej umowy na rozbudowę oczyszczalni. Jest oświadczenie [AKTUALIZACJA]

Krakowska spółka w sprawie zerwanej umowy na rozbudowę oczyszczalni. Jest oświadczenie [AKTUALIZACJA]

fot. Materiały UM w Jarocinie

Krakowska spółka Control Proces zerwała umowę na wykonanie jednej z ważniejszych inwestycji w gminie Jarocin - modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy. PWiK twierdzi, że przedsiębiorstwo nie poradziło sobie i miało poważne opóźnienia. Spółka z Krakowa stanowczo odpiera te zarzuty. Mamy oświadczenie w tej sprawie.

 

R E K L A M AMOBI - Fundacja-procent

 

Jak zapowiadał PWiK, modernizacja oczyszczalni „miała być jedną z nielicznych w kraju z zastosowaniem nowatorskiej instalacji do odzysku fosforu z osadów pościekowych oraz instalacji hydrolizy i biogazu z kogeneracją i odzyskiem energii cieplnej i elektrycznej”.

 

 

Dzięki temu przedsięwzięciu mieszkańcy mieli wreszcie odetchnąć świeżym powietrzem.

 

 

- Dzięki hermetyzacji obiektu i urządzeń ograniczone zostaną emisja gazów cieplarnianych i uciążliwe zapachy, na które zawsze narzekano - zapowiadał szef jarocińskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Remigiusz Nowojewski.

 

 

Inwestycję wyceniono na ponad 115 mln zł. Do jej wykonania w znacznej części dołoży się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

[wiceburmistrz Jarocina podpisał umowę na dofinansowanie przebudowy jednej z ważniejzych ulic w mieście - więcej na ten temat czytaj TUTAJ]

 

 

Wykonawcą została - wyłoniona w przetargu - krakowska spółka Control Process EPC Enviromental Protection 3. Umowę podpisano w czerwcu 2018 roku [o tym pisaliśmy więcej TUTAJ]. Firma przejęła plac budowy w lutym tego roku. Na realizację zadania dostała niecałe dwa lata (22 miesiące).

 

 

O problemach związanych z modernizacją mówiło się od kilku tygodni. Oficjalnie jednak nikt tego nie chciał potwierdzić. Tak było do listopada, kiedy nagle do mediów przesłane zostało oświadczenie prezesa jarocińskiego PWiK. Remigiusz Nowojewski napisał w nim między innymi:

 

 

„Zachodzi podejrzenie, że firma Control Process EPC EP 3 Sp. z o.o. nie była w stanie zrealizować tak ogromnego i nowatorskiego projektu”

 

 

[więcej na ten temat oraz treść całego oświadczenia szefa jarocińskiego PWiK-u - czytaj TUTAJ]

 

 

Zwróciliśmy się do krakowskiego wykonawcy o ustosunkowanie się do sprawy. W odpowiedzi otrzymaliśmy oświadczenie dyrektora jarocińskiego kontraktu ze strony firmy Control Process. Czytamy w nim między innymi:

 

 

„Odstąpienie od zawartej umowy nastąpiło wyłącznie z przyczyn leżących po stronie PWiK Jarocin. Od samego początku realizacji inwestycji PWiK Jarocin był negatywnie nastawiony do Wykonawcy wybranego w jawnym postępowaniu przetargowym. PWiK Jarocin nie współpracował z Wykonawcą, a wręcz w niektórych przypadkach utrudniał Wykonawcy realizację inwestycji, np. nie dopuszczając Wykonawcy do realizacji robót budowlanych; zlecając wykonywanie dodatkowych prac; wprowadzając zmiany do wcześniej zaakceptowanych przez niego dokumentacji, nie podejmując kluczowych decyzji które muszą być podejmowane przez każdego inwestora podczas budowy, itp.” - napisał Piotr Słoń, dyrektor kontraktu.

[pełna treść oświadczenia PONIŻEJ]

 


 

 

Zwróciliśmy się do jarocińskiego PWiK-u o odpowiedź na pytania dotyczące dalszych losów modernizacji oczyszczalni ścieków i cały czas czekamy na stanowisko gminnej spółki w tej sprawie.

 

 

OŚWIADCZENIE PWiK w sprawie - ZOBACZ TUTAJ 

 

 

 

Pełna treść oświadczenia wykonawcy medernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy - firmy Control Process EPC Enviromental Protection 3 z Krakowa:

1. Odstąpienie od zawartej umowy nastąpiło wyłącznie z przyczyn leżących po stronie PWiK Jarocin.

2. Od samego początku realizacji inwestycji PWiK Jarocin był negatywnie nastawiony do Wykonawcy wybranego w jawnym postępowaniu przetargowym. PWiK Jarocin nie współpracował z Wykonawcą, a wręcz w niektórych przypadkach utrudniał Wykonawcy realizację inwestycji, np. nie dopuszczając Wykonawcy do realizacji robót budowlanych; zlecając wykonywanie dodatkowych prac; wprowadzając zmiany do wcześniej zaakceptowanych przez niego dokumentacji, nie podejmując kluczowych decyzji które muszą być podejmowane przez każdego inwestora podczas budowy, itp.

3. Pomimo utrudnień ze strony PWiK Jarocin, Wykonawca uzyskał pozwolenie na budowę inwestycji w wymaganym terminie, przystąpił do realizacji robót budowlanych i prowadził je aż do początku listopada 2019 r.

4. Wykonawca widząc, że PWiK Jarocin utrudnia mu realizację inwestycji i obawiając się nieotrzymania zapłaty za wykonywane prace, zgodnie z obowiązującym prawem zażądał od PWiK Jarocin, gwarancji zapłaty (art. 649.1 par1 Kodeksu Cywilnego).

5. PWiK Jarocin, pomimo prawnego obowiązku, nie dostarczył Wykonawcy wymaganej gwarancji zapłaty za wykonywane roboty budowlane. Co więcej, PWiK Jarocin bezpodstawnie uzależnił udzielenie takiej gwarancji od uprzedniej zapłaty przez Wykonawcę kwoty 1.766.378,40 zł wyznaczając na zapłatę tej kwoty niecały 1 (jeden) dzień!

6. Wykonawca bezskutecznie czekał na gwarancję zapłaty ponad 45 dni, po czym nie widząc innego wyjścia, po tym terminie zgodnie z prawem odstąpił od umowy.

7. Pojawiający się w wypowiedziach PWiK Jarocin zarzut, jakoby inwestycja przekraczała możliwości realizacyjne Wykonawcy, świadczy wyłącznie o dużej niewiedzy przedstawicieli PWiK Jarocin. Wykonawca należy bowiem do międzynarodowej grupy kapitałowej realizującej znacznie bardziej skomplikowane inwestycje na terenie Europy. Wykonawca posiada wystarczającą wiedzę, doświadczenie i umiejętności umożliwiające zrealizowanie proekologicznej inwestycji w oczyszczalni ścieków w Cielczy k/Jarocina, co PWiK Jarocin potwierdził w procedurze przetargowej wybierając wykonawcę inwestycji. W tym zakresie zaprzeczamy wszelkim nieprawdziwym sugestiom przedstawianym przez PWiK Jarocin co do rzekomych powodów odstąpienia.

8. W związku z powyższym jedynym powodem odstąpienia od umowy są okoliczności zawinione przez PWiK Jarocin.

Dyrektor Kontraktu, Przedstawiciel Wykonawcy – Piotr Słoń

 

 

 

[AKTUALIZACJA - czwartek, 14 listopada]

 

Otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania wystosowane do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie.

 

W opinii gminnej spółki "krakowski wykonawca modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy wykonał i rozliczył roboty budowlane na łączną kwotę prawie 22 mln zł (brutto), co w skali całego przedsięwzięcia stanowi niecałe 20%".

 

 

- Wykonawca w ogóle nie podjął działań w celu rozliczenia prac w III kwartale tego roku, które zgodnie z harmonogramem, powinny opiewać na ponad 44 mln zł brutto - informuje Elżbieta Kostka, prokurent PWiK-u. I dodaje: - W celu całkowitego rozliczenia kontraktu wykonawca powinien zrealizować i rozliczyć jeszcze roboty budowlane o wartości ponad 88 mln zł brutto.

 

 


Na pytanie, co dalej z modernizacja oczyszczalni ścieków, Elżbieta Kostka odpowiada: - Cały czas podejmujemy działania, aby rozliczyć rozwiązany kontrakt z firmą Control Process i wyłonić w drodze przetargu wykonawcę, który będzie kontynuował tę inwestycję. Zapewnia jednocześnie, że unijne dofinansowanie tego zadania nie jest zagrożone.

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

3
1
oceń tekst 4 głosów 75%
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA MOBI ART