› Aktualności
16:44 / 09.09.2019

Mają plac swojego imienia. To pierwsza taka sytuacja

Mają plac swojego imienia. To pierwsza taka sytuacja

fot. Materiały Urzędu Miejskiego w Jarocinie

Od początku września plac przy Domu Wiejskim w Potarzycy ma patrona -  Zespół Folklorystyczny „Snutki”. Nadanie imienia to dowód wdzięczności dla grupy, któras od 35 lat promuje nasz region na całym świecie.

 

R E K L A M AMOBI - Fundacja-procent

 

 

- W tym roku przypada 35. rocznica działalności zespołu, dlatego, chcąc podziękować za reprezentowanie mieszkańców całej ziemi jarocińskiej na polskich i zagranicznych scenach, zwróciliśmy się do burmistrza Jarocina oraz Rady Miejskiej w Jarocinie z prośbą o nadanie takiej nazwy  - uzasadnia sołtys Potarzycy Tomasz Radomski. Samorządowcy pozytywnie przychylili się do prośby lokalnej społeczności i tym sposobem plac przy Domu Wiejskim w Potarzycy ma patrona - zespół „Snutki”. To na tym placu odbywały się zawsze koncerty inaugurujące Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, które od ponad 20 lat odbywają się na terenie Ziemi Jarocińskiej.Podczas uroczystości, która odbyła się przy Domu Wiejskim w Potarzycy odsłonięto  pamiątkową tablicę prezentującą krótki rys historyczny i nazwę  Zespołu Folklorystycznego „Snutki”. Tablicę odsłonili: wiceburmistrz Jarocina Robert Kaźmierczak, założyciele zespołu: Aleksandra i Jarosław Mendelscy oraz sołtys Tomasz Radomski.

 

Zespół Folklorystyczny „Snutki” powstał w 1984 r. przy Szkole Podstawowej w Potarzycy, z inicjatywy nauczycielki tej szkoły Aleksandry Mendelskiej, która od samego początku jest kierownikiem artystycznym zespołu.  Nazwa zespołu pochodzi od białego haftu nasnuwanego. „Snutki” prezentują w swoim programie tańce ludowe z wielu regionów Polski, tańce narodowe oraz obrazki sceniczne. Zespół występował na wielu przeglądach i festiwalach w kraju oraz w ponad 30 państwach Europy, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół składa się z trzech grup tanecznych: dziecięcej, młodzieżowej i dorosłych oraz kapeli dziecięcej i kapeli dorosłych.  Od 1996 r. patronat nad zespołem sprawuje Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 4