08:26 / 11.06.2019

Masz pomysł, jak „rozruszać” ludzi - są pieniądze do wzięcia

Masz pomysł, jak „rozruszać” ludzi - są pieniądze do wzięcia

fot. Wizualizacja UM Jarocin

Inwestycje w ludzi, żeby byli bardziej aktywni, zaangażowani, zaradni i samodzielni - masz na to pomysł? Na takie projekty czekają niemałe unijne dotacje. Na poczatek wystarczy zgłosić swój pomysł do programu w jarocińskim magistracie.

 

 

Program rewitalizacji gminy Jarocin został uchwalony przez radę miejską w styczniu 2018 roku.

 

 

Spośród wpisanych do niego przedsięwzięć przez 18 miesięcy zrealizowana została budowa browaru w okręgu Przemysłowa i rewitalizacja Parku im. mjr. Zbigniewa Ostroga-Gorzeńskiego.

 

 

[o proteście jarocińskiej weterynarii - czytaj TUTAJ]

 

 

Mocno zaawansowane są prace związane z rewitalizacją parku Radolińskich, remontem na potrzeby biblioteki kamienicy na rynku, a także adaptacją na cele mieszkaniowe i usługowe dawnego budynku policji przy ul. Kościuszki. Rozpoczęła się adaptacja na cele hotelowe Domu Ogrodnika w parku.

 

 

Już w w chwili uchwalenia dokumentu zapowiedziano, że w kolejnym roku - 2019 rozpoczną się prace związane ze zmianami w dokumencie.

 

 

 

[są dotacje do wymiany piecy - zobacz gdzie i ile możesz dostać - szczegóły TUTAJ]

 

 

 

- Program rewitalizacji ma być opracowaniem dynamicznym, reagującym nie tylko na następujące zmiany i pojawiające się nowe możliwości, ale i na problemy. Programem, który może ożywić tak zwane obszary zdegradowane - mówi zastępca burmistrza Robert Kaźmierczak.

 

 

 

Z informacji wiceburmistrza wynika, że w ostatnich miesiącach kilku przedsiębiorców chcących zainwestować na obszarze staromiejskim, w ścisłym centrum Jarocina, pytało o możliwości wpisania ich przedsięwzięć do GPR-u, aby mogli sięgać po korzystne źródła finansowania.

 

 

 

[jest termin więc pospiesz się, bo nie opdbiorą ci śmieci - więcej czytaj TUTAJ]

 

 

 

- Pierwsza wersja GPR-u, ta sprzed półtora roku, nie uwzględniła wielu uwag Gminnego Komitetu Rewitalizacji - organu doradczego i opiniodawczego, składającego się z przedstawicieli mieszkańców, przedsiębiorców, organizacji społecznych. Spieszyliśmy się, aby radni przyjęli dokument, z którym niektóre podmioty mogły wystartować po pieniądze z unijnego funduszu JESSICA i kilka ważnych kwestii pogubiliśmy - dodaje.

 

 

A kierująca gminnym zespołem rewitalizacji - Marzena Jeleniewska-Jankowska, dodaje:

 

 

[rodzina z ulicy Żerkowskiej w Jarocinie straciła w poiżarze dach nad głową - zobacz, jak jej pomóc TUTAJ]

 

 

 

- Wśród realizowanych zadań są zarówno projekty gminne, jak i prywatne. W większości są to zadania infrastrukturalne. Dostrzegamy potrzebę, aby w większym stopniu ta inwestycja w infrastrukturę wiązała się ze zmianami społecznymi, inwestycjami w ludzi, aby byli bardziej aktywni, zaangażowani, zaradni, samodzielni - mówi.

 

 

 

W związku z tym ogłoszono nowy nabór projektów do Gminnego Programu Rewitalizacji i do 1 lipca można składać swoje propozycje. Ujęcie zadania w zaktualizowanym programie może pomóc, a w niektórych wypadkach jest wręcz warunkiem, ubiegania się o pieniądze z róznego rodzaju programów - w tym unijnych - na realizację naszego projektu.

 

 

 

- Aktualizowany program rewitalizacji będzie musiał być spójny z nową gminną strategią rozwiązywania problemów społecznych, programem ochrony zabytków, gminną polityką kształtowania ładu przestrzennego i polityką mieszkaniową. A to oznacza konieczność bardzo dużego zaangażowania się nie tylko gminnych jednostek, ale włączenia mieszkańców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych - zaznacza Tomasz Ratajczak z zespołu rewitalizacji.

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%