› Aktualności
16:21 / 08.03.2018

Milionowy przetarg. Burmistrz już mówi o oszczędnościach. A tymczasem wykonawcy nie ma

Milionowy przetarg. Burmistrz już mówi o oszczędnościach. A tymczasem wykonawcy nie ma

Jarocin. Gmina Jarocin. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie. Przetargi Jarocin. Przetargi w PWiK-u

 

R E K L A M A

Działająca na zlecenie Urzędu Miejskiego w Jarocinie spółka pijarowa informuje o otwarciu ofert w przetargu organizowanym przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie. Chodzi o przebudowę systemu kanalizacji i sieci przesyłowej na osiedlu Kopernika.

 

To kolejna inwestycja realizowana przez miejskie wodociągi w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin”, na który spółka pozyskała potężne dofinansowanie zewnętrzne [ZOBACZ TUTAJ].

 

„Procedura przetargowa trwa od kilku miesięcy - aż trzy przetargi, ale dzięki temu wreszcie udało się uzyskać bardzo korzystną cenę, dzięki czemu zaoszczędzimy blisko 600 tys. zł. Warto walczyć o każdą złotówkę” - mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina, cytowany w informacji rozesłanej do mediów.

 

Rzeczywiście procedura wyłonienia wykonawcy trwa od sierpnia ubiegłego roku. W tym czasie PWiK zdążyło trzy razy ogłosić zamówienie. Dotarliśmy do dokumentacji, z której wynika, że miejska spółka chciała wydać na inwestycję 14.863.293 zł netto (brutto ponad 18 mln zł).

W pierwszym przetargu jedynym oferentem było Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Drobud. Miejscowy zakład zaproponował jednak cenę o blisko 10 mln zł wyższą, niż oszacowali to autorzy specyfikacji (dokładnie 28.000.591 zł). Miejskiej spółce nie pozostało więc nic innego, jak dalej szukać wykonawcy.

W kolejnym, styczniowym przetargu, Drobud obniżył swoją propozycję nieznacznie (do ponad 27 mln zł), miał jednak konkurencję. Tym razem do zamówienia stanęły dwie inne firmy - Kanwod (Węglewo, gm. Pobiedziska) i DIM Construction (warszawska spółka działająca w konsorcjum). To właśnie ta ostatnia postawiła najniższą cenę - 23.339.973 zł, cały czas mocno przekraczając kosztorys inwestorski.

- Trzecie podejście pokazało, że warto było trochę poczekać, żeby uzyskać najkorzystniejszą ofertę - podkreśla Elżbieta Kostka, wiceprezes PWiK-u.

Autorzy informacji nie podają żadnych szczegółów. My zajrzeliśmy do dokumentacji z otwarcia ofert. Warto zauważyć, że PWiK zwiększył kwotę, którą zamierza przeznaczyć na wykonanie inwestycji na os. Kopernika – z początkowych 18.281.850 zł do 19.015.095 zł (dokładnie o 733 tys. zł).

 

Tym razem swoje oferty znów złożyły trzy firmy – Kanwood, po raz pierwszy warszawska spółka IDS-BUD (działająca w konsorcjum) i Drobud. Ceny jakie zaproponowały to odpowiednio - 25.910.146 zł (Kanwod), 23.320.926 zł (IDS-Bud) i 22.767.274 (Drobud).

 

W jaki więc sposób „zaoszczędzimy blisko 600 tys. zł” o których mówi burmistrz Adam Pawlicki? Gdyby od najtańszej oferty z drugiego przetargu (DIM Contruction) odjąć najniższą cenę z trzeciego postępowania (Drobud) - rzeczywiście otrzymamy około 600 tys. zł. Nie można jednak zapominać, że PWiK zwiększyło kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na inwestycję (o ponad 730 tys. zł).

To nie wszystko. Cena Drobudu, choć najniższa, cały czas przekracza kosztorys PWiK o całe 3.752.179 zł. Czy przetarg może zostać unieważniony z powodu przekroczenia możliwości zamawiającego? Takie sytuacje mieliśmy w ostatnich miesiącach w samorządzie [ZOBACZ TUTAJ].

Co dalej z przetargiem? - Obecnie trwa weryfikacja złożonych ofert. O wyborze oferty najkorzystniejszej powiadomimy na naszej stronie internetowej – tłumaczy Tomasz Olszak z PWiK-u. - Żadne decyzje dotyczące ostatecznego sposobu rozstrzygnięcia prowadzonego postępowania nie zostały jeszcze podjęte.

R E K L A M A
1
0
oceń tekst 1 głosów 100%
R E K L A M A