› Społeczeństwo
20:04 / 01.12.2018

Mogą długo żyć i nie zarażać innych

Mogą długo żyć i nie zarażać innych

fot. pixabay

Dziś przypada Światowy Dzień Aids. W tym roku jego hasło brzmi „Ręce w górę za profilaktyką HIV”.

 

Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa wielkopolskiego już po raz 15 zorganizowała konkurs „Nie daj szansy AIDS” dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W tym roku nawiązała współpracę z poznańskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, które pozyskało grant z programu „Pozytywnie Otwarci”. Filmy wskazują na zachowania pozwalające chronić się przed HIV i zachęcają do wykonania testu w kierunku zakażenia po każdej sytuacji ryzykownej.

 

Na terenie powiatu jarocińskiego dwie placówki - Szkoła Podstawowa nr 2 w Jarocinie (kl. III gimnazjum) i Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach wzięły udział w konkursie pod tytułem „Krótki film o HIV” (szerzej na ten temat w kolejnym numerze "Gazety Jarocińskiej").

Ludzki wirus niedoboru odporności - HIV - stanowi śmiertelne zagrożenie dla osób nim zakażonych. Współczesne leki pozwalają jednak radykalnie zminimalizować wpływ wirusa na zdrowie zakażonych, a także zredukować do bezpiecznego poziomu ryzyko dalszego zakażenia. Do tego potrzebna jest jednak skuteczna diagnostyka. Chociaż współcześnie testy na obecność HIV są powszechnie dostępne, to wciąż niewielu Polaków z nich korzysta.

 

Jaka jest świadomość Polaków? Zmiany następują wolniej niż w możliwościach diagnostyki i leczenia zakażenia HIV. Przede wszystkim wciąż za rzadko decydujemy się na badanie w kierunku HIV. Tymczasem pojawiają się nowe możliwości testowania, a terapie antyretrowirusowe są dziś skuteczne na tyle, że prawidłowo leczony pacjent ma szanse nie tylko na długie i dobre życie, ale też nie zaraża innych. Od wdrożenia badań w 1985 roku do końca maja br. zakażenie HIV stwierdzono u 23 153 Polaków i osób stale mieszkających w Polsce. Jesienią ubiegłego roku leczeniem antyretrowirusowym (AVR) objętych było 10.273 pacjentów, w tym 110 dzieci. W ostatnich 33 latach AIDS, chorobę wywołaną przez HIV, stwierdzono w Polsce u 3.612 osób, 1.398 zmarło. Trzeba pamiętać, że to oficjalne dane. W rzeczywistości osób z HIV jest w naszym kraju o wiele więcej.

 

Zagrożenie zakażeniem nie maleje. Co więcej, zdaniem specjalistów, dziś nawet bardziej niż kiedyś wiele osób jest skłonnych do ryzykownych zachowań. - Liczba zakażonych HIV w Polsce wzrosła, podczas gdy na Zachodzie Europy utrzymuje się ona na stabilnym poziomie lub nawet spada - podkreśla dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej. W 2016 roku zarejestrowano w Polsce 1.270 nowych przypadków zakażenia HIV i 113 zachorowań na AIDS. W roku ubiegłym te liczby wyniosły odpowiednio 1.526 i 120. To przypadki potwierdzone badaniem. - Rozszerza się grupa, w której dochodzi do zakażenia. Najwięcej przypadków dotyczy osób w wieku 25-35 lat, ale HIV wykrywa się coraz częściej także u osób po 50., a nawet 60. roku życia – podkreśla dr Ankiersztejn-Bartczak. W roku 2017 wśród nowo zarejestrowanych przypadków zakażenia HIV było 102 osób w wieku 50-59 lat i 40 osób po 60-tce. Nierzadko są to zakażenia po prostu późno wykryte.

 

Konieczne jest powszechne testowanie na obecność HIV. W Polsce na co dzień możliwe są dwie drogi - anonimowe, bezpłatne i połączone z poradnictwem okołotestowym badanie w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym lub test w publicznej lub prywatnej placówce służby zdrowia. We Francji czy Wielkiej Brytanii dostępne są już także przesiewowe testy apteczne - do samobadania. Zapewne niedługo pojawią się także w Polsce. Wczesne wykrycie HIV pozwala na szybkie wdrożenie nowoczesnej terapii antyretrowirusowej, która prawidłowo prowadzona nie tylko może zapobiec AIDS i zapewnić osobom z HIV dobrą jakość życia, ale także chroni przed zakażeniem innych.

 

Zdaniem ekspertów, dzięki powszechnej diagnostyce i leczeniu wszystkich osób z HIV można powstrzymać epidemię. Polacy nie chcą się jednak badać, a jeśli nawet wykonają test, z pozytywnym wynikiem czasem nawet przez kilka lat nie zgłaszają się do lekarza...

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%