Na czym polega atrofia? Jak leczyć zapalenie pochwy?

Opublikowano:
Autor:

Na czym polega atrofia? Jak leczyć zapalenie pochwy?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wspomniana dolegliwość występuje pod wieloma synonimowymi nazwami takimi jak: atroficzne zapalenie pochwy, atrofia lub starcze zapalenie pochwy. Jest to częsty problem kobiet po menopauzie i znacznie obniża jakość ich życia, zwłaszcza seksualnego. Jednak zanik pochwy może pojawić się także u młodszych kobiet - np. u takich, które mają problemy z hormonami.

Czym jest zanikowe zapalanie pochwy?

Atroficzne zapalenie pochwy  to proces, który polega na zmniejszaniu się grubości nabłonka, który wyściela pochwę. Zmiany te wywołane są zmniejszeniem się stężenia hormonu - estrogenu we krwi. Zanik ten następuje najczęściej u kobiet po menopauzie, może jednak pojawić się również podczas karmienia piersią lub w każdej sytuacji, gdy produkcja estrogenu przez organizm kobiety spada.

Dla wielu kobiet zanikowe zapalenie pochwy jest przyczyną, która znacznie utrudnia współżycie. Obok suchości pochwy, która towarzyszy tej dolegliwości, pojawia się również skłonność do tworzenia się mikrourazów. Często towarzyszy temu także świąd w okolicach intymnych. Współżycie staje się dla kobiety bolesne, z tego powodu zainteresowanie seksem obniża się.

Jakie są objawy zanikowego zapalenia pochwy?

Objawy tego schorzenia nie są powszechnie znane i łatwe do skojarzenia z tym konkretnym problemem. Sama w sobie atrofia nie należy do popularnych chorób i jest mało popularna.

Najbardziej typowe objawy dla tej dolegliwości to:

  • suchość pochwy,
  • swędzenie i pieczenie okolic intymnych,
  • uczucie dyskomfortu w trakcie stosunku,
  • bolesne stosunki,
  • zwiększona podatność nabłonka pochwy na urazy mechaniczne,
  • wzrost pH pochwy do bardziej zasadowego,
  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • nagłe parcie na mocz,
  • nietrzymanie moczu,
  • delikatne krwawienie po stosunku płciowym,
Nie tylko dyskomfort jest w tym momencie problemem dla kobiety, również kruchość i zwiększona podatność tkanek estrogenozależnych może przyczynić się do zaburzeń statyki narządu rodnego i powikłań ze strony układu moczowego.

W przybliżeniu około połowa kobiet po menopauzie boryka się z zanikowym zapaleniem pochwy. Jednak niewiele kobiet o tym mówi i szuka sposobu na pozbycie się problemu. Dzieje się tak często ze wstydu, jednak trzeba pamiętać o swoim zdrowi i przede wszystkim o tym, że da się wyleczyć atrofie.

Leczenie atroficznego zapalenia pochwy

W przypadku tej dolegliwości najlepiej jest zapobiegać, aby w przyszłości nie musieć borykać się z powyższym problemem. W tym celu powinno się stosować do kilku poniższych zasad:

  • stosowanie ćwiczeń wspomagających działanie mięśni Kegla, dzięki czemu pochwa zachowa swoją elastyczność, pomoże to również z problemami z nietrzymaniem moczu,
  • odpowiednie nawilżenie oraz stosowanie różnego rodzaju lubrykantów, które podnoszą satysfakcję w czasie trwania stosunku oraz chronią zdrowie żeńskich narządów płciowych,
  • warto zwrócić uwagę na stosowane środki do higieny intymnej i unikać substancji drażniących narządy płciowe (silnie perfumowane środki powinno się zastąpić łagodnymi mydłami o umiarkowanym i dostosowanym do potrzeb składzie),
  • bielizna powinna być dobrej jakości, aby nie podrażniać okolic intymnych,
  • ważne jest usunięcie z diety niektórych potraw i przypraw nasilających objawy chorobowe: są to alkohol, czekolada, papryka oraz pieprz,
  • powinno się również zaprzestać palenia tytoniu, ponieważ wykazuje on niekorzystne działanie dla metabolizmu estrogenów,
  • szczera rozmowa ze specjalistą, który może dać nam cenne porady,
Jeśli zaś chodzi o leczenie atrofii, należy się udać do lekarza, który w porozumieniu z pacjentką ustali odpowiednią formę. Wybór sposobu leczenia zależy od czynników, które spowodowały wywołanie zanikowego zapalenia pochwy. Najczęściej stosowane jest leczenie hormonalne - poprzez podawanie estrogenów. Podaje się je w różnych formach: tabletek, ale także miejscowo w postaci maści lub globulek dopochwowych. W przypadku rozpoznania infekcji ważne jest również leczenie przeciwzapalne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE