› Wybory
12:55 / 11.10.2018

Na którego kandydata oddasz głos w wyborach 21 października? [SONDY WYBORCZE]

Na którego kandydata oddasz głos w wyborach 21 października? [SONDY WYBORCZE]

fot. Archiwum portalu

Wybory samorządowe 2018. Wybory. Kandydaci w wyborach. Wybory w Jarocinie. Wybory w Jaraczewie. Wybory w Kotlinie. Wybory w Nowym Mieście nad Wartą. Wybory w Żerkowie

 

R E K L A M A

Dokładnie za niespełna 9 dni, w niedzielę 21 października o godz. 7.00 - podobnie jak w całej Polsce - również na naszym terenie otwarte zostaną lokalne wyborcze i rozpoczną się Wybory Samorządowe 2018.

O kandydatach, którzy ubiegają się o głosy przeczytacie więcej w naszym specjalnym serwisie poświęconym właśnie Wyborom Samorządowym 2018 [ZOBACZ TUTAJ] i w wydaniu papierowym Gazety Jarocińskiej, gdzie znajdziecie specjalny dodatek. 

 

Jak pewnie zauważyliście, od kilku tygodni w naszym portalu uruchomione są wyborcze ankiety, dzięki którym staramy się zbadać preferencje, jakie mają nasi mieszkańcy i przy okazji zorientować się na jakie poparcie mogą liczyć kandydaci na najważniejsze stanowiska - burmistrzów i wójtów gmin Ziemi Jarocińskiej [ZOBACZ NA DOLE i ZAGŁOSUJ]

 

Na poziomie lokalnym niezwykle rzadko sięga się po profesjonalne badania opinii publicznej, mające dać odpowiedź komitetom i samym kandydatom na temat potencjalnego poparcia, a co za tym idzie również pracy, jaką należy włożyć, by przekonać do siebie wyborców. Pomijamy oczywiście tzw. „twardy elektorat”. Specjaliści wiedzą jednak, że nawet dobrze przeprowadzane, na prawidłowej próbie badania, mogą być obarczone są błędem. To zaś powoduje, że wyniki głosowania mogą być zaskakujące.

Żaden z komitetów, ani organizacji z naszego terenu nie zdecydowałasię na podobną analizę. Nieoficjalnie słychać, że swój sondaż sfinansowała partia rządząca, nie opublikowano jednak nigdzie oficjalnych danych.

 

W naszych ankietach [ZOBACZ NIŻEJ] głosować można do końca weekendu (niedziela, 14 października, godzina 23.59). Następnie - co bardzo ważne - dane zostaną przeanalizowane przez specjalne oprogramowanie i opracowane w formie graficznej. Wyniki opublikujemy w najnowszym wydaniu Gazety Jarocińskiej, która ukaże się we wtorek 16 października. Znajdziecie tam również m.in. obszerny dodatek wyborczy, w którym znajdą się imiona i nazwiska wszystkich kandydatów w tych wyborach.

 

Tym jak wyniki ankiet przedstawiają się w tej chwili, interesują się zwłaszcza przedstawiciele pojedynczych komitetów wyborczych, wystawiających kandydatów na burmistrzów i wójtów. Gdyby to tylko nasi internauci decydowali w przypadku Jarocina i Jaraczewa do ostatecznego rozstrzygnięcia potrzebna byłaby II tura. Wnioskując na podstawie odpowiedzi użytkowników naszego portalu w Żerkowie rozstrzygniecie, komu przypadnie fotel burmistrza, może nastąpić już w niedzielę 21 października. Co ciekawe na chwilę obecną w Nowym Mieście żaden z kandydatów na wójta nie przekracza progu 50 procent poparcia. I tam i w innych gminach wciąż jest spora grupa niezdecydowanych wyborców (nawet kilkanaście procent). Przekonanie ich do siebie może być największym wyzwaniem dla poszczególnych komitetów i kandydatów w ostatnim tygodniu kampanii wyborczej. W przypadku Kotlina internauci też nie stawiają na obecnego szefa gminy. W sumie ankiety wypełniono kilkanaście tysięcy razy. 

 

W niedzielę 21 października wszyscy, bez względu na preferencje i poglądy - idźmy wszyscy do urn. Warto skorzystać z prawa wyborczego, tym bardziej, że tego dnia zdecydujemy, kto będzie rządził na poziomie lokalnym przez 5 najbliższych lat.

WEŹ UDZIAŁ W NASZEJ SONDZIE

JAROCIN

JARACZEWO

NOWE MIASTO

KOTLIN

ŻERKÓW

Ankieta wykonana w serwisie interankiety
R E K L A M A
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%
R E K L A M A