Na sygnale jadą ratować życie. Jakie błędy popełniamy, kiedy widzimy pędzącą karetkę? [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Na sygnale jadą ratować życie. Jakie błędy popełniamy, kiedy widzimy pędzącą karetkę? [WIDEO]  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Kierowcy karetek pędzą na sygnale, bo otrzymali wezwanie do wypadku, czy nagłego zachorowania, a ze zgłoszenia wynika, że życie pacjenta jest zagrożone.

 

 

W niektórych sytuacjach każda sekunda jest na wagę złota. Nie milkną echa wypadku z Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie karetka pogotowia ratunkowego zderzyła się z autem osobowym. Kierowca opla zmarł w kaliskim szpitalu [ZOBACZ TUTAJ]

 

Wczoraj ostrowska prokuratura postawiła zarzuty prowadzącemu ambulans. Przed sądem odpowie za spowodowanie śmiertelnego wypadku [ZOBACZ TUTAJ]

Kilka dni temu do sieci trafił film z pędzącą karetką transplantacyjną, która wiozła serce potrzebne do przeszczepu dla dziecka. Jechała autostradą A4 na odcinku Rzeszów-Kraków. Jadący busem nie zjechał jej z drogi, choć nic nie stało na przeszkodzie aby to zrobić.

Czy wiemy, jak się zachować na drodze, kiedy widzimy pojazdy uprzywilejowane? Jakie błędy popełniamy najczęściej? Zdaniem ratowników medycznych część użytkowników czterech kółek tak głośno słucha muzyki, że nie słyszy syren alarmowych, a inni po prostu nie uważają.

 

Jednym z najpoważniejszych błędów, które popełniają kierowcy, jest gwałtowne hamowanie i zatrzymywanie się po zobaczeniu zbliżającej się karetki.

 

Prowadzący pojazdy uprzywilejowane zgodnie twierdzą, że „jazda na sygnale nie jest żadnym przywilejem, bo trzeba być maksymalnie skoncentrowanym i jeszcze bardziej uważać niż przy wyjeździe w kodzie drugim, czyli bez sygnałów dźwiękowych i świetlnych”.

W ostatnich latach na terenie powiatu jarocińskiego nie dochodziło do wypadków z udziałem karetek pogotowia. Przy okazji wypadku w Ostrowie Wielkopolskim na kierowców ambulansów w internecie wylała się fala hejtu. Co tym sądzą jarocińscy ratownicy? [ZOBACZ WIDEO]

 


Pojazd uprzywilejowany jest to taki pojazd, który wysyła sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych, ale równocześnie musi mieć włączone sygnały dźwiękowe. Określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego.

Pojazdu uprzywilejowanego nie można wyprzedzać w obszarze zabudowanym, a poza nim z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są zobowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.” (ustawa Prawo o ruchu drogowym)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE