› Aktualności
15:10 / 11.10.2018

Nie ma karetki. Śmigłowiec i strażacy w akcji [ZDJĘCIA]

 Nie ma karetki. Śmigłowiec i strażacy w akcji [ZDJĘCIA]

fot. Adam Majewski

Jarocin. Straż Pożarna. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

 

Mieszkańcy Cielczy za pośrednictwem DAJ ZNAĆ informują nas o przemieszczających się wozach bojowych. Straż pożarna potwierdza interwencje.

- Nie ma wolnej karetki. Zostaliśmy wezwani do udzielenia pomocy osobie starszej. Na miejsce leci śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego  - informuje dyżurny operacyjny Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie.

Jest to już kolejna misja Ratownika 21 w naszym powiecie. Wczoraj ratownicy z nieba lądowali w Suchorzewku, gdzie doszło do wypadku w lesie [ZOBACZ TUTAJ]

Na miejscu pracują dwa zastępy straży pożarnej: JRG Jarocin i OSP Cielcza.

[AKTUALIZACJA 16:00]

Lekarz LPR-u zdecydował, że kobieta wymaga pilnej hospitalizacji. Pacjentkę pod opieką lekarza i ratownika medycznego przewieziono wozem strażackim do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Jarocinie. 

To nie pierwsza sytuacja, że wszystkie Zespoły Ratownictwa Medycznego były zajęte, a pomocy wymagała kolejna osoba [ZOBACZ TUTAJ]        

Tydzień temu załoga Ratownika 21 przyleciała do Kopaszyc (gm. Dominowo - powiat średzki).

 

- Jedenastomiesięczne dziecko zostało poparzone kawą. W stanie ogólnie dobrym trafiło do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim - relacjonuje Justyna Sochacka, rzecznik prasowy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 


Jeszcze przed przybyciem „ratowników z nieba” pomocy dziecku udzielił Zespół Ratownictwa Medycznego.

 Poparzona 16-latka przewieziona śmigłowcem do szpitala [ZOBACZ TUTAJ]

 

Baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) w Ostrowie Wlkp. działa od  listopada 2016. Załoga składa się z trzech osób: ratownika medycznego, pilota i lekarza. To do dowódcy należy zawsze ostatnie słowo, czy maszyna wystartuje, gdzie usiądzie.

 

Ratownik medyczny pełni podwójną rolę. Ma obowiązki lotnicze: obsługę urządzeń nawigacyjnych, współpracuje z pilotem, a po wylądowaniu udaje się z lekarzem do pacjenta. Zdarza się, że w czasie lotu ratownik odwraca swój fotel i z kabiny pilota „przechodzi” do przestrzeni medycznej, wspiera działania lekarza.

 

Jednak na te czynności musi się zgodzić kapitan, a wtedy los całej załogi i pacjenta jest tylko w jego rękach.

Załogę LPR odwiedziliśmy z kamerą [ZOBACZ WIDEO TUTAJ]

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Zdjęcia ilość zdjęć 9