Niebezpieczne kolczyki

Opublikowano:
Autor:

Niebezpieczne kolczyki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Rozmowa z lek. med. ANDRZEJEM CIAPAŁĄ, specjalistą laryngologiem i alergologiem        

Panie doktorze, czy przebijanie uszu może uczulać na nikiel

Jak najbardziej. Same statystyki mówią, że ma to największe znaczenie dla uczulenia na nikiel. Na Zachodzie uważa się, że 20% kobiet i 4-5% mężczyzn ma takie uczulenie. Jest więc duża przewaga kobiet. Nikiel właściwie nie jest alergenem, tylko haptenem - musi wniknąć do organizmu. Jest lipofilny, czyli łatwo przenika przez skórę i dopiero w organizmie łączy się z białkami i tworzy alergen.

Nawet w szlachetnych metalach jest duża domieszka nikl

W białym złocie może być nawet do 13% niklu. Te szlachetne metale, oczywiście, najmniej alergizują.

Stale nierdzewne również mają duże odsetki niklu w sobie. Mostki protetyczne, protezy stawów biodrowych, stenty - też mogą być źródłem niklu w organizmie i też mogą uczulać.

Co możemy poradzić rodzicom? By jak najpóźniej przebijali dzieciom uszy?

Raczej jak najpóźniej. Układ immunologiczny uzyskuje ostateczny kształt w trzecim roku życia, a niektórzy rodzice obwieszają już maleńkie dzieci biżuterią.

W momencie przebijania uszu narażamy naszą pociechę na...

 Wprowadza się po prostu alergen do organizmu.

Czasem możemy się zastanawiać, na jaki rodzaj pokarmu dziecko jest uczulone, nie podejrzewając nawet, jaka jest rzeczywista przyczyna..

Nikiel może powodować wyprysk uogólniony. Może wystąpić zapalenie skóry w miejscu kontaktu. (...) Niklu jest stosunkowo dużo w jedzeniu - mam tu na myśli wodę z naszych wodociągów. W rurach jest tak dużo niklu, że on się wydziela. Sporo niklu wydziela się również podczas gotowania kwaśnych potraw w garnkach - bigosu, kapuśniaku. Dużo niklu zawierają również rośliny strączkowe, czekolada, orzechy i wino czerwone. One więc także mogą wywoływać zapalenie skóry, wyprysk.

Czy zdjęcie biżuterii uwolni nas od problemu?

Nie, jak się ktoś uczuli, to już będzie uczulony. Nawet testy płatkowe, które się wykonuje na nikiel, można robić raz na pół roku, nie częściej. One bowiem same w sobie są w stanie uczulić na nikiel. Jakby powtarzało się je częściej, narażało organizm częściej na alergizację, można utrwalić sobie to uczulenie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE