Niecodzienne zjawisko pogodowe nad Jarocinem. Chmury z wymionami [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Niecodzienne zjawisko pogodowe nad Jarocinem. Chmury z wymionami [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W poniedziałek tuż przed południem Jarocin nawiedziły pierwsze tej jesieni opady śniegu. Wydawałoby się zwyczajne przedzimie, dzień jak co dzień, zmiana aury, a jednak…

 

- Około 11:57 w Raszewach udało mi się zaobserwować rzadki rodzaj chmur. Zjawisko było bardzo dynamiczne, chmury przesuwały się z dużą prędkością - opowiada Monika Derwich, której udało się sfotografować niecodzienne zjawisko. - Moją uwagę przyciągnął niespotykany kształt chmur. W oddali nad Jarocinem i okolicami można było zaobserwować wówczas białogranatową ścianę opadów.

 

Zdaniem naszej mieszkanki mogły być to chmury mammatus, zwane również mamma, ze względu - jak to charakteryzują synoptycy - charakterystyczny kształt przypominający wymiona.

 

„Chmur tych nie da się pomylić z żadnym innym rodzajem zachmurzenia. Tworzą one wypustki, wymiona, zwisające od podstawy chmury w dół, ku ziemi - informuje portal fanipogody.pl.

Specjaliści dodają, że mammatus w zdecydowanej większości przypadków towarzyszą burzowej chmurze Cumulonimbus i mogą świadczyć o intensywności zjawisk zachodzących w chmurze.

„Najczęściej chmury Mamma pojawiają się w dolnej części rozbudowanego kowadła super komórek burzowych. Zdarza się, że chmury mammatus “wiszą” pod chmurą Stratocumulus, lecz jest to najczęściej pozostałość po chmurze burzowej Cumulonimbus” – opisują fanipogody.pl.

 

Igor Laskowski, Polscy Łowcy Burz

Zgadza się, na zdjęciach znajdują się chmury mammatus, które mogą towarzyszyć przechodzącym chmurom Cumulonimbus (chmury kłębiasto-deszczowe, towarzyszą im przelotne, niekiedy intensywne opady, są to jedyne chmury które mogą generować również wyładowania atmosferyczne). Chmury mammatus (zgodnie z Międzynarodowym Atlasem Chmur - jest to tzw. zjawisko szczególne) to stosunkowo częste zjawisko, aczkolwiek tak rozwinięte jak na załączonych fotografiach nie zdarzają się zbyt często. Chmury te mogą występować zarówno w cieplejszej jak i w chłodniejszej porze roku, przy czym bąble w przypadku pory chłodnej potrafią być duże i dość rozłożyste.

A wam udało się zaobserwować to zjawisko?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE