› Wybory
15:46 / 09.10.2018

Nielegalne materiały wyborcze na płotach i placu zabaw. Trzeba będzie usunąć

Nielegalne materiały wyborcze na płotach i placu zabaw. Trzeba będzie usunąć

fot. Internauta jarocinska.pl

Wybory samorządowe 2018. Wybory. Kandydaci w wyborach. Wybory w Jarocinie. Wybory w Jaraczewie. Wybory w Kotlinie. Wybory w Nowym Mieście nad Wartą. Wybory w Żerkowie

 

Jesteśmy w gorącym okresie kampanii wyborczej. Miejska i pozamiejska przestrzeń jest już dość mocno upstrzona materiałami wyborczymi - plakatami i różnego typu tudzież wielkości bannerami.

Oczywiście materiałów wyborczych nie można umieszczać wszędzie. W kodeksie wyborczym, a w zasadzie w art. 110 kodeksu, dość precyzyjnie zostały opisane sposoby rozwieszania plakatów i miejsca, w których wolno je eksponować:
 

§ 1. Na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.

 

- Nikomu nie wydawaliśmy zgody do umieszczania banerów czy plakatów na urządzeniach, ogrodzeniach należących do gminy. Były zapytania, na które były odpowiedzi odmowne. W niektórych miejscach pojawiły się materiały wyborcze, jak np. na ogrodzeniu boiska na ul. Kasztanowej, ale poprosiliśmy o zdjęcie, bo zawieszono bezprawnie – zastrzega wiceburmistrz Robert Kaźmierczak - dodaje, że zarówno zapytania, jak i odmowy dotyczyły różnych komitetów wyborczych.

 

O tych obostrzeniach najwyraźniej nie wiedział Komitet Wyborczy Wyborców Ziemia Jarocińska Razem, z którego na stanowisko burmistrza startuje obecny szef gminy Adam Pawlicki.

 

Do naszej redakcji trafiły zdjęcia dokumentujące należący do gminy Jarocin plac zabaw w Stefanowie. Na opłotowaniu terenu wisi duży banner wyborczy kandydata na radnego Rady Miejskiej w Jarocinie z KWW ZJ z tego okręgu.

Urzędnicy miejscy już interweniowali u właściciela banneru i nakazali jego usunięcie. Podobne zadanie czeka dwóch kandydatów z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Ci z kolei nielegalnie zawiśli na płocie gminnego boiska przy ul. Kasztanowej.

 

Czy zgodę na wywieszenie materiałów wyborczych otrzymała kandydatka do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej - pyta autor kolejnego zdjecia nadesłanego do naszej redakcji? Duży banner z jej podobizną umieszczono między innymi na opłotowaniu szpitala powiatowego. 

 - Zdałem plac budowy firmie odpowiedzialnej za rozbudowę szpitala, oni teraz tym zarządzają i wiem, że kandydatka pani Wodzińska uzgadniała wywieszenie tych materiałów z tą firmą - tłumaczy prezes spółki szpitalnej i przy okazji partyjny kolega kandydatki Leszek Mazurek. - Od ulicy Wojska Polskiego jeszcze nie jechałem i nie widziałem tego banneru, ale nie powinien tam wisieć. Zarządzę zdjęcie, bez względu na to jakiego komitetu dotyczy.

4
2
oceń tekst 6 głosów 67%