Niepowtarzalna okazja na lot balonem. Już jutro dla uczczenia Antoniego Janusza

Opublikowano:
Autor:

Niepowtarzalna okazja na lot balonem. Już jutro dla uczczenia Antoniego Janusza - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

11 września przypada 80. rocznica zdobycia przez jarocinianina Antoniego Janusza Pucharu Gordona Bennetta w Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych. Z tej okazji w niedzielę 9 września na stadionie Jarocin Sport będzie można wznieść się na wysokość 30 m nad ziemię, zobaczyć panoramę Jarocina i przez kilka minut poczuć się jak mistrz baloniarstwa.

 

 

W niedzielę 9 września po zakończeniu półmaratonu Rock Run na obiektach Jarocin Sport będzie odbywał się piknik rodzinny. Od godz. 16.30 z płyty sztucznego boiska będą wznosiły się na wysokość 30 m balony na uwięzi z Leszczyńskiego Klubu Balonowego. Jednorazowo do kosza będą mogły wsiąść trzy osoby, aby przez kilka minut podziwiać panoramę Jarocina. Z atrakcji można będzie skorzystać bezpłatnie. Od godz. 16.30 pracownicy muzeum będą rozdawać ulotki z informacjami na temat Antoniego Janusza i z godzinami kolejnych lotów, które będą się odbywać co 7-10 minut. 

Przy wejściu na płytę będzie prowadzona przez harcerzy zbiórka pieniędzy na renowację znajdujących się na jarocińskim cmentarzu grobów żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921. Muzeum Regionalne w Jarocinie przygotowuje też kilkuplanszową wystawę poświęconą mistrzowi.

 

 

 

Antoni Janusz urodził się w 1902 roku w Lesznie. Kiedy miał pięć lat, rodzice przeprowadzili się do Jarocina. Zamieszkali w dopiero co wybudowanej rodzinnej kamienicy przy ul. Tadeusza Kościuszki 14, tuż obok obecnej plebanii kościoła pw. Chrystusa Króla. Antoni ukończył Szkołę Podstawową im. Królowej Jadwigi w Jarocinie, a później Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Historyk Piotr Marchwiak w swoim artykule zamieszczonym w 2000 roku na łamach "Gazety Jarocińskiej" pisał: "Odbył pierwszy w niepodległej Polsce kurs Oficerskiej Szkoły Aeronautycznej w Poznaniu. 28 września 1919 roku został mianowany podporucznikiem Wojska Polskiego. Miał wówczas 17 lat. Trwała wojna z bolszewikiem, więc znalazł się na froncie I Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Z balonu śledził stanowiska artylerii i ruchy wojsk nieprzyjacielskich pod Bobrujskiem.”

W okresie międzywojennym pozostał w służbie wojskowej, służąc jako oficer pilot w 1 batalionie balonowym w Toruniu. Przed wybuchem II wojny światowej został przeniesiony do pracy w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Szkolił pilotów balonowych i brał udział w konstruowaniu nowych modeli balonów wojskowych. Jednocześnie angażował się w rozwój sportu balonowego. Kilkukrotnie startował w najważniejszych na świecie zawodach balonowych o Puchar Gordona Bennetta. W roku 1932 i 1934 zajmował czwarte miejsce, w latach 1935-1937 drugie, a 11 września 1938 r. startując w załodze z Franciszkiem Janikiem zwyciężył. Wtedy wystartowali z lotniska w Liege, w Belgii, aby po 38 godzinach i 35 minutach lotu przebyć 1725 km i wylądować koło miejscowości Trojan, na terenie Bułgarii. W kolejnym roku zawody już się nie odbyły ze względu na wybuch wojny.

Wojenne losy Antoniego Janusza tak opisywał Piotr Marchwiak: „17 września 1939 znalazł się na terytorium Rumunii. Grecja, Tobruk, Casablanca - to kolejne etapy wojennej odysei Antoniego Janusza. Wiosną 1940 r. dotarł do Francji. Nie na długo. Po jej klęsce znalazł się w Szkocji. Walczył w sławnym dywizjonie 301 – tym razem jako pilot bombowca. Został poważnie ranny. Po wyjściu ze szpitala trafił do lotnictwa brytyjskiego (Royal Air Force). Służba w RAF-ie trwała do końca wojny.”

Po wojnie Antoni Janusz ożenił się z Angielką i postanowił zostać w Anglii. Tam przez kilkanaście lat szkolił angielskich pilotów. Polskę odwiedził dopiero w roku 1960. Później jeszcze kilkakrotnie odwiedzał ojczysty kraj i Jarocin. Jego wolą było, aby po śmierci być pochowanym na jarocińskim cmentarzu. Antoni Janusz zmarł w Londynie 28 sierpnia 2000 r. Półtora miesiąca później jego prochy zostały złożone w grobie usytuowanym tuż obok pomnika powstańców wielkopolskich.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE