› Aktualności
15:51 / 04.10.2019

Niewidomi i słabo widzący będą mogli "usłyszeć" akcję. Dwa seanse z audiodeskrypcją

Niewidomi i słabo widzący będą mogli

fot. Materiały organizatora

Dwa premierowe seanse z audiodeskrypcją, czyli wykorzystaniem systemu dla niewidomych i słabo widzących, będzie można wkrótce obejrzeć w jarocińskim kinie „Echo”. Pierwszy pokaz już w niedzielę 6 października.

 

R E K L A M AMOBI - Fundacja-procent

 

Kilka lat temu Jakub Bogatko i Maciej Śledzianowski ze Stowarzyszenia Jarocin XXI, które prowadzi kino „Echo” postarali się, żeby zakupić system do audiodeskrypcji dla osób niewidomych i słabo widzących. Drogi sprzęt przez prawie 2 lata leżał w kartonie, bo polscy dystrybutorzy nie przygotowywali odpowiednich kopii. I nagle coś się zmieniło. Zaczęło się od „Zimnej Wojny”, potem pojawiały się starsze filmy przygotowane do odbioru przez niewidomą publiczność. 

 

Niedawno okazało się, że dwa premierowe filmy: „Piłsudski” i „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, będą dostępne z audiodeskrypcją. Ten pierwszy już w najbliższą niedzielę (6 października) o godz. 18.30. Z kolei film o historii zapomnianego nieco jazzmana Mietka Kosza zostanie pokazany z audiodeskrypcją w niedzielę 27 października o godz. 16.00.

 

Każda z osób korzystających z tego systemu otrzymuje urządzenie, takie samo jakie wykorzystuje się w trakcie oprowadzania grup oraz jednorazowe słuchawki. W przerwach między dialogami narrator opisuje zdarzenia i postacie pojawiające się na ekranie. Taka forma wsparcia osób niewidomych i słabo widzących w żaden sposób nie wpływa na odbiór filmu przez pozostałych uczestników seansu.

 

Jarocińskie kino w grudniu obchodzić będzie 90. rocznicę swojego powstania. Jubileuszowe obchody zainaugurowano już 27 września, na 90 dni przed urodzinami, pokazem okolicznościowego wideomapingu.

 

 

Kolejne wydarzenie już pod koniec października [CZYTAJ TUTAJ].

 

 

 

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%
R E K L A M AStimi Stihl MOBI 01_2020