› Aktualności
19:19 / 12.04.2019

Niezwykłe zasadzenie dębów w Parku Radolińskich w Jarocinie

Niezwykłe zasadzenie dębów w Parku Radolińskich  w Jarocinie

fot. jarocinska.pl

Kliku ludzi sadzi jedno drzewo. Robią to w bardzo precyzyjny i wyjątkowy sposób. Używają koparek, kotw, pasów i wiertarek. Właśnie rozpoczęto sadzenie 100 nowych drzew w alei dębowej w Parku Radolińskich w Jarocinie.

 

 

Wykorzystują koparkę, każdy dąb sadzony jest przez kilka osób, wszystko wymierzone dokładnie miarką i poziomicą. Tak wygląda sadzenie drzew w Parku Radolińskich w Jarocinie. Aleja dębowa wzbogaci się o 100 nowych okazów.

 

To dęby szypułkowe. Każdy o obwodzie około 30 cm. Drzewa posadzone zostaną w miejsce tych, które kilka miesięcy temu wycięto ponieważ były chore, zniszczone i zagrażały bezpieczeństwu spacerowiczów. Zapewniano wówczas, że aleja dębowa zostanie jednak odnowiona i wiosną rozpocznie się nasadzanie drzew. Dlaczego drzewa zostały wycięte [zobacz tu]

 

W tym tygodniu do parku wjechał ciężki sprzęt i rozpoczęto nasadzanie. Dęby wkładane są w doły ze specjalnie przygotowanym podłożem, w którym jest hydrożel i nawóz. Ma to zagwarantować roślinom utrzymanie wilgoci nawet w czasie suszy. Przy sadzeniu wykorzystywane są kotwy i pasy.

 

- Postawiliśmy na estetykę, dlatego drzewa są sadzone z użyciem specjalnych systemów mocujących. Bryłę korzeniową utrzymują trzy kotwy stalowe. Reguluje to wzrost pnia nie uszkadzając tym samym korzeni – opowiada dr inż. Marzena Jeleniewska-Jankowska inspektor prac w drzewostanie.

 

 

Sadzenie dębów powinno się zakończyć w przyszłym tygodniu. To jednak nie koniec. Jesienią rozpocznie się sadzenie grabów w alei, która jest najdłuższa w Europie. Według zapewnień gminy w parku przybędzie aż 600 sztuk tych wyjątkowych okazów. W sumie w Parku Radolińskich ma zostać posadzonych 1000 nowych drzew.

 

Prace przeprowadzane są w ramach projektu: „Rozwój systemu zieleni w Jarocinie, obejmujący parki, skwery i zieleń przyuliczną”, na który gmina Jarocin pozyska ponad 12 mln zł dotacji z UE.

W jaki sposób sadzone są drzewa i zabezpieczane? ZOBACZ KONIECZNIE WIDEO

 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%