› Aktualności
09:18 / 23.10.2018

Nowa Rada Powiatu w Jarocinie wybrana. Kto będzie kolejnym starostą?

Nowa Rada Powiatu w Jarocinie wybrana. Kto będzie kolejnym starostą?

Wybory 2018. Samorząd 2018. Wybory samorządowe 2018. Wyniki wyborów samorządowych. Kto wgrał wybory w Jarocinie. Kto wygrał wybory w Żerkowie, Jaraczewie, Kotlinie i Nowym Mieście? Kto został radnym w Jarocinie? Nowi radni w Jarocinie? Nowa rada powiatu jarocińskiego. 

 

 

19-posobowa Rada Powiatu Jarocińskiego została wybrana. Mamy oficjalne wyniki. Żadne z ugrupowań nie ma większości, a ta jest potrzebna, żeby rozdawać karty przy wyborze starosty i przeforsować swojego kandydata.

 

R E K L A M A

W mijającej kadencji mieliśmy dwóch starostów. Rozpoczął Bartosz Walczak, który następnie został odwołany, a jego miejsce zajął Teodor Grobelny. [ZOBACZ WIĘCEJ TUTAJ]

Teraz obydwaj są radnymi. Jakie mają szanse na ponowne objęcie stanowiska? 

W powiecie w przeciwieństwie do gmin, gdzie wójtowie i burmistrzowie są wybierani w wyborach bezpośrednich, starostę wybierają radni spośród siebie albo zatrudniają na to stanowisko osobę spoza rady. Dlatego większość w radzie jest taka ważna.

 

O kształcie nowej rady zdecydowali wyborcy w trakcie niedzielnych Wyborów Samorządowych 2018. ZOBACZ WYNIKI TUTAJ

 

Najwięcej radnych wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. W niedzielnych wyborach samorządowych kandydaci PiS-u zdobyli 7 spośród 19 mandatów. Pozostałe miejsca w radzie zajęli przedstawiciele Ziemi Jarocińskiej - 6 mandatów, Polskiego Stronnictwa Ludowego - 4, oraz Koalicji Obywatelskiej - 2.

 

Kto będzie starostą w tych okolicznościach? Silny głos w tej sprawie będzie miał na pewno PiS. A rekomendację na stanowisko starosty z ramienia tej partii otrzymała Lidia Czechak - do tej pory radna Rady Miejskiej Jarocina, a teraz powiatu jarocińskiego.

 

Przed wyborami liderka jarocińskich struktur PiS-u twierdziła, że nie podjęła jeszcze decyzji, czy będzie się ubiegała o najważniejsze stanowisko w powiecie. Obecnie Lidia Czechak jest wiceszefową poznańskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

"Chcę realizować program Prawa i Sprawiedliwości - mówi Lidia Czechak. ZOBACZ WIDEO TUTAJ

 

Czy są inne kandydatury i z kim PiS wejdzie w koalicję, bo przecież nie ma większości - okaże się po ukonstytuowaniu nowej rady powiatu.

 

Jak wyglądały Wybory Samorządowe 2018? ZOBACZ WIĘCEJ TUTAJ

Skład Rady Powiatu Jarocińskiego VIII kadencji 2018 - 2023:

Lidia Czechak - PiS

Henryk Szymczak - PiS

Mirosław Drzazga - PiS

Jan Szczerbań - PiS

Mariusz Stolecki - PiS

Janusz Barański - PiS

Tomasz Bandyk - PiS

Karol Matuszak - PSL

Teodor Grobelny - PSL

Hanna Szałkowska - PSL

Jacek Jędraszczyk - PSL

Stanisław Martuzalski - KO

Andrzej Dworzyński - KO

Michał Urbaniak - ZJ

Mateusz Walczak - ZJ

Bartosz Walczak - ZJ

Julian Zegar - ZJ

Elżbieta Kostka - ZJ

Agnieszka Borkiewicz - ZJ

R E K L A M A
1
0
oceń tekst 1 głosów 100%
R E K L A M A