› Aktualności
13:15 / 11.09.2019

O wojnie, ale i o wymarłych zwierzętach. Nowy numer "Zapisków" w sprzedaży

O wojnie, ale i o wymarłych zwierzętach. Nowy numer

fot. Materiały organizatora

Dostępny jest nowy numer „Zapisków Jarocińskich”. Jego motywem przewodnim jest co prawda II wojna światowa, ale w wydawnictwie znajdziemy też tekst o wynikach badań archeologicznych z Nowego Miasta oraz opis fauny Ziemi Jarocińskiej w przeszłości, z uwzględnieniem m.in. gatunków wymarłych.

 

R E K L A M AMOBI - Fundacja-procent

 

 

Zeszyt otwiera rys biograficzny postaci, która odegrała kluczową rolę w powiecie jarocińskim w latach 1939-1945. Dr Bogumił Rudawski z Instytutu Zachodniego w Poznaniu podjął próbę charakterystyki landrata Jarocina Petera Orlowskiego, jego życiowych losów oraz kariery zawodowej. Już od młodzieńczych lat był on przesiąknięty nacjonalistyczną ideologią, a w okresie sprawowania swej najważniejszej w życiu funkcji miał ogromny wpływ na okupacyjną codzienność w powiecie jarocińskim.

 

Przedsięwzięciami budowlanymi na naszej ziemi zajęła się z kolei dr Aleksandra Paradowska z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W pierwszym swym artykule opisała Radliniec – wzorcową wieś niemiecką, w której w 1940 roku wybudowano trzynaście dużych gospodarstw. Następny artykuł Autorka poświęciła planom przebudowy jarocińskiego rynku w okresie okupacji. Nigdy nie została ona zrealizowana, ale zachował się ciekawy materiał ikonograficzny projektów rynku w Jarocinie, który znacząco uzupełnia artykuł w warstwie ilustracyjnej.

 

W dziale „Materiały archeologiczne” Dariusz Andrzejczak przedstawił wstępne wyniki badań wykopaliskowych prowadzonych w 2018 roku przy kościele pw. Św. Trójcy w Nowym Mieście nad Wartą.

 

Numer zamyka artykuł pracowników naukowych Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy po raz pierwszy podjęli próbę opisania fauny ziemi jarocińskiej w przeszłości, uwzględniając między innymi gatunki wymarłe.

Numer dostępny w siedzibie muzeum w ratuszu oraz w czytelni "Pod Ratuszem". Cena - 10 zł.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%
R E K L A M AStimi Stihl MOBI 01_2020