Oficjalne wyniki wyborów. Jak wypadli nasi kandydaci?

Opublikowano:
Autor:

Oficjalne wyniki wyborów. Jak wypadli nasi kandydaci? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Oficjalne wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych. To już pewne - Ziemia Jarocińska nie będzie miała w tej kadencji swojego posła. Najbliżej mandatu była Lidia Czechak, która od lat należy do zwycięskiego PiS i to ona zdobyła największą liczbę głosów spośród wszystkich naszych kandydatów - w sumie 5.668. Zwyciężyła również na terenie powiatu jarocińskiego (4.244 głosy). Postawiła na bezpośrednie spotkania z mieszkańcami, rozdawanie ulotek, reklamy prasowe i słabą w porównaniu z innymi kampanię bilbordową. Jak widać wystarczyło na najlepszy wynik. Do mandatu jednak zabrało.   

Bartoszowi Walczakowi (PiS) nie pomogła, rozwinięta na niespotykaną do tej pory skalę na naszym terenie kampania wyborcza. Obecny starosta dostał zaledwie 3.841 głosów (w tym 2.932 głosy na terenie powiatu jarocińskiego).

- Szkoda, że zaważyły chore ambicje niektórych samorządowców-polityków. Lidka na pewno miałaby mandat, a tak walka między nimi wykończyła obydwoje i posła nie ma - komentuje wyniki jeden z obserwatorów naszej lokalnej sceny politycznej.

Jeszcze przed głosowaniem wiele osób głośno zastanawiało się, skąd starosta ma pieniądze na prowadzenie agitacji z takim rozmachem. Od sztabowców można było usłyszeć, że środki, które dostał od partii, mogły wystarczyć co najwyżej „na oklejenie auta i ulotki”. Skąd więc taka liczba banerów, spotkań, koncertów i objazdów po okręgu? Prezes Stowarzyszenia Ziemia Jarocińska i przy okazji burmistrz Jarocina Adam Pawlicki nie ukrywa, że organizacja „zainwestowała w Bartka”. Czy było to 100.000 zł jak niektórzy szacują, czy więcej, pewnie nie dowiemy się nigdy, bo wydatki stowarzyszenia, to nie partyjny limit z którego należy się rozliczyć.

Były burmistrz Jarocina Stanisław Martuzalski i wieloletni działacz odsuniętej od władzy Platformy Obywatelskiej dostał 2.970 głosów. Startował z ostatniego miejsca. Przed kampanią buńczucznie zapowiadał, że tabela się odwróci i „Martuzalski będzie na czele”. Póki co to wyborcy odwrócili się od PO. Jeśli idzie o Platformę, to na uwagę na pewno zasługuje wynik Joanny Dworzyńskiej (córki działacza PO Andrzeja Dworzyńskiego, byłego dyrektora szkoły w Wilkowyi i radnego). Nieznana do tej pory szerzej studentka, której praktycznie nie było widać w kampanii, dostała ponad tysiąc głosów. Niemal tyle samo, co Piotr Niewiada, który startował z będącego trzecią siłą w sejmie komitetu Kukiz `15. Podobnie furory nie zrobili kandydaci beniaminka sceny politycznej .Nowoczesna. Najwięcej głosów dostała Karolina Galewska.

Lewicy w parlamencie nie będzie. Ta jarocińska od kilku lat boryka się z brakiem prawdziwego lidera. To jednak nie przeszkodziło Agacie Sawadzie (dziennikarce, animatorce i działaczce społecznej), która startowała z listy Zjednoczonej Lewicy przekonać do siebie 1.746 wyborców. W kampanii też praktycznie była niewidoczna (nie licząc miejskich festynów), a na portalu społecznościowym przyznała, że wydała niewiele. Czy na wyniku zaważyło to, że jej kontrowersyjny plakat z małpami trafił do ogólnopolskich mediów? Z pewnością nie było to bez znaczenia. Przy wyniku Sawady jej kolega z listy Marian Matkowki może mówić o porażce. Wieloletni działacz Unii Pracy, który publicznie lubi zabierać głos w imieniu „suwerena” od wyborców wyraźnie dostał czerwoną kartkę i skończył z wynikiem 615 głosów.

O klęsce może mówić na pewno lokalny PSL. Radny powiatowy Andrzej Szlachetka, jak i były starosta Sławomir Wąsiewski nie zdobyli wspólnie nawet 1.000 głosów. Walkę o fotel senatora przegrał też Jan Grzesiek, a sam PSL ledwo dostał się do parlamentu.   

Wyniki kandydatów do sejmu z naszego terenu     

1. Lidia Czechak (PiS) - 5.668 głosów

2. Bartosz Walczak (PiS) - 3.841 głosów

3. Stanisław Martuzalski (PO) - 2.970 głosów

4. Agata Sawada (ZL) - 1.746 głosów

5. Piotr Niewiada (KWW Kukiz`15) - 1.072 głosy

6. Joanna Dworzyńska (PO) - 1.051 głosów

7. Karolina Galewska (.Nowoczesna) - 802 głosy

8. Marian Matkowski (ZL) - 615 głosy

9. Sławomir Wąsiewski (PSL) - 494 głosy

10. Andrzej Szlachetka (PSL) - 419 głosy

11. Marek Dekert (.Nowoczesna) - 239 głosów

Kandydaci do senatu

1. Maria Dyrdziak (JOW Bezpartyjni) - 11.268 głosów

2. Jan Grzesiek (PSL) - 18.407 głosów

3. Witold Sitarz (PO) - 27.071 głosów

4. Andrzej Wojtyła (PiS) - 43.068 głosów

5. Barbara Wrzesińska (.Nowoczesna) - 17.107

    

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE