Paschalis Radoliński – smakosz czy kronikarz? Wykład kucharza dzisiaj w pałacu

Opublikowano:
Autor:

Paschalis Radoliński – smakosz czy kronikarz? Wykład kucharza dzisiaj w pałacu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Muzeum Regionalne w Jarocinie zaprasza dzisiaj (czwartek 17 października) na prelekcję szefa kuchni Macieja Bartona „Wspomnienie Paschalisa Radolińskiego - smakosza czy kronikarza?”

 

 

 

Paschalis to mało znany, choć niezwykle interesujący, przedstawiciel rodu Radolińskich. W historii zapisał się dość niechlubnie. Stanisław Karwowski, badacz dziejów tej rodziny, napisał o nim: „Pozostawił po sobie przygnębiające wspomnienie, ponieważ w roku 1792 przystąpił do Targowicy, której to następstwem był drugi rozbiór Polski”.

 

Paschalis Radoliński urodził się w 1753 r. jako syn Jana Radolińskiego i Anieli Hozyuszówny. Był dziedzicem Pieruszyc. Dobrze rozwijała się jego kariera urzędnicza. Pełnił m.in. funkcję notariusza grodzkiego kaliskiego oraz rejenta grodzkiego w Pyzdrach. Zmarł w 1828 r. w Jarocinie. Został pochowany na miejscowym cmentarzu przy kościele pw. św. Marcina, choć śladów jego grobu nie można było znaleźć już na początku XX w. Pozostała nam jednak po Paschalisie niezwykle interesująca spuścizna dokumentalna. W Archiwum Państwowym w Poznaniu zachowały się jego notatki osobiste, korespondencja, modlitwy, a także… przepisy kulinarne z końca XVIII w. Szerzej o kuchni Paschalisa, a także o nim samym, dowiedzieć się będzie można na czwartkowym wykładzie.

 

Prelegent Maciej Barton jest z wykształcenia leśnikiem, z zawodu kucharzem, a z zamiłowania historykiem. Obecnie pracuje jako szef kuchni w Ostoi Chobienice w Wielkopolsce, pielęgnując kuchnię regionalną. Zaangażowanie w dbałość o dziedzictwo kulinarne doceniają nie tylko jego goście, ale rozliczne prestiżowe przewodniki i czasopisma, przyznając tytuły Szefa Kuchni Tradycyjnej. Swoje zadania Maciej Barton wykonuje na tyle skrupulatnie, że otwiera przewód doktorski o historii kuchni wielkopolskiej, poddając wnikliwej analizie kulinarną pamięć w dworach i pałacach. Przedmiotem jego badań jest m.in. działalność Paschalisa Radolińskiego i jego pisma kulinarne.

 

Spotkanie w pałacu Radolińskich w czwartek 17 października rozpocznie się o godz. 17.00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE